2020’de öne çıkan artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) trendleri

2020 sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik trendleri

2020, COVID19’un eşi benzeri görülmemiş dünyayı ele geçirmesiyle sanal gerçeklik ve artırılmış bir gerçeklik (VR/AR) içinde yaşadığımızı her gün daha da çok hissettiriyor. Dünyanın gerçekliğindeki değişim, birleşik teknolojilerin sadece her zaman popüler olan oyun ve eğlence endüstrilerinde değil, hayatın her alanına çığır açan bir hızla odaklandığı anlamına geliyor. 

Apple, Microsoft ve Google’daki kullanıcılar sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik destek teknolojisini güncelleme yarışında milyarlarca lira harcandığını ve bu platformların hepsinin yarışta ipi göğüsleyen  ilk kişi olmak istediğini söylüyor. Bu mavi yonga şirketleri, 2020’nin sonuna kadar 1,6 milyar cihaza yükleme yapma yolunda ilerliyor. Sanal gerçeklik, kullanıcının uygulamalı bilime taşındığı ve çok başarılı bir şekilde etkileşime girebildiği, VR’nin tamamen sürükleyici bir bilgisayar tarafından oluşturulan bir ortam olarak kabul ediliyor. Pazarlama, tasarım ve en önemlisi eğitim ve öğretim amaçlı bir araç olarak da kullanılabiliyor.

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliğin ticari kullanımı, oyun ve eğlence amaçlı kullanımını ikinci plana iter 

Bu teknolojinin en heyecan verici kullanımı mühendislere, teknisyenlere ve inşaat işletmecilerine sunulan genişletilmiş güvenlik özellikleridir. Sanal gerçeklik, çalışanlara veya çevreye zarar vermeden tehlikeli çalışma ortamları üretebilir ve pahalı ve muhtemelen tehlikeli ekipmanların kullanımını simule edebilir. Aynı zamanda artırılmış gerçeklik, o anda olup bitenler hakkında önemli bilgileri doğrudan kullanıcıya iletmek için, tam önünde, zamandan ve paradan tasarruf etmek için kullanılabilir. Artırılmış gerçekliğin güvenliği artırabilmesi, herhangi bir iş alanı için kesinlikle bir kazançtır. 

Sağlık ve ilgili sektörlerde yapay zeka ve VR tarafından için zorlayıcı zamanlar

Genişletilmiş gerçeklik ve sanal gerçekliğin bir arada kullanılmasının fobiler, psikoz ve ilgili endişelerin tedavisinde başarılı olduğu gösterilmiştir. Kalp atış hızlarını ve stres belirtilerini izlemek için biyosensörlerin ve monitörlerin kullanılması gibi pratik tekniklerin, hastanın hastaneden ayrılmadan bir duruma nasıl tepki verdiğini daha iyi anlamak için XR ve VR kullanımı ile birleştirilmesi yaygınlaşıyor. Bu, sanal kliniğin güvenli ortamında bir tanıyı mümkün kılıyor. 

Pundits, 2020 olaylarının AR / VR ve AI kullanımını sağlık hizmetlerinde tahmini% 40 oranında artıracağını, finansın bir faktör olarak ve COVID19’un ekonominin yürürlüğe girmesi üzerindeki kalıcı etkilerinin, önemli olduğunu söylüyor. Şu anda, sağlık profesyonelleri, cerrahları ameliyat veya eğitim sırasında karşılaştıkları herhangi bir risk veya tehlikeye karşı uyarmak için geliştirilen yazılımı kullanıyor. Bu da günlük operasyonların şeklini değiştirecek bir yenilik. Bu ilerlemenin önemi göz ardı edilemez.

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik kullanarak modern öğretim ve öğrenmenin faydaları

Artık binlerce çocuk ve genç yetişkin okulda veya üniversitede değil. Her gün çevrimiçi dersler veriliyor ve VR / AR tabanlı öğretimi bir oyun alternatifi yapıyor. Sürükleyici VR, öğrencilerin sahip oldukları kapsamlı sosyal medya ve BİT bilgilerini kullanarak öğrenmeyi zaten anladıkları şekilde uygulayabilecekleri anlamına geliyor. İşyerinde AR ve AI, işbaşı eğitim ve gelişimine yeni bir anlam kazandırıyor, bu da bir yan ürün olarak personel eğitimi ve geliştirme maliyetlerinde binlerce pound tasarruf sağlıyor.

Çevrimiçi öğretim destekleri bir süredir mevcut ve giderek yaygınlaşıyor. Görsel öğrenenler için VR kullanımını ve gerçeklere yönelik önemli bilgilere erişimi ile dersi güçlendirmek için AR eğitim yardımlarını birleştiriyorlar. Öğrenciler eski Roma’da bir savaşçı veya Birinci Dünya Savaşı’nda bir asker olmanın nasıl bir şey olduğunu ilk elden deneyimleyebiliyorlar.

Örneğin, Rönesans ressamlarının çalışmaları hakkında bilgi vermek için AR’yi kullanan Ulusal Galeri turu.

Teknoloji büyüyor ancak kulaklıklar küçülüyor! Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik için 5G üzerinden ağ geçidi

Genişletilmiş gerçeklik her zaman güçlü işleme donanımı için gerekli olan hantal kulaklıklar veya garip ekran birimleri gereksinimi ile mücadele halindeydi. Apple, diğerlerinin yanı sıra “kablosuz” kulaklıklar üzerinde çalışıyor. Yani, PC’nize kabloyla bağlantıya gerek kalmayacak.

Bağımsız bir birim. Hem gerçek hem de sanal dünyalarda hareket özgürlüğü sağlayan son derece güçlü işlemcilere sahip mobil kulaklık…

Tüm bunlar sadece en yeni süper hızlı mobil 5G ağları ile mümkündür. 5G dünyanın birçok ülkesine geldi ancak henüz her yerde uygulanamıyor. Bununla birlikte, veri aktarımının teslimi içinde bu tarihlerle birlikte büyük kazanımlar öngörülüyor ve bu teknoloji bulut ile birleştiriliyor. Tabanlı arayüz gerçek zamanlı akış ve deneyimler sunmak için evlerimizdeki WIFI bağlantısına güvenmemek anlamına gelir. Bu kazanımlara paralel olarak, yeni teknolojiyi korumak için AI güvenliği gerekecektir.

Peki, bu günlük tüketici için ne anlama geliyor? VCR’nin yaygın olarak tanıtıldığı 1980’lerde, Sony veya Panasonic gibi büyük oyuncular bu cihazları 1000 £ karşılığında satıyordu, ancak on yıldan az bir süre sonra yaklaşık 400 £ ile daha iyi teknolojiye sahip bir cihaz satın alabilirsiniz! Aynı şey XR ve VR üniteleri için de geçerlidir. Apple ve Microsoft, 2020’nin gerçekten başladığı zaman için yüksek kaliteli ancak uygun fiyatlı cihazlar sunarak bu pazarlara henüz eşi benzeri görülmemiş kulaklıklarla girmeyi umuyor!

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.