Yeni internet hızı rekoru: Saniyede 178 terabit

dünya internet hız rekoru

IEEE Photonics Technology Letters dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Dünyadaki en hızlı internet rekoru, saniyede 178 terabit (Tb / s) gibi inanılmaz bir hız ile kırıldı. (Tüm Netflix kütüphanesini bir saniyenin altında indirebilecek kadar hızlı) Birleşik Krallık ve Japonya’daki mühendisler, ışığı optik fiberleri ışınlamadan önce modüle etmenin yeni yollarını geliştirerek, normalden çok daha geniş bant genişliğine olanak sağladı.

Bu yeni en yüksek hız çılgın bir başarı. Tüketicilere sunulan mevcut en hızlı internet bağlantılarından 17.800 kat daha hızlı (Japonya, ABD ve Yeni Zelanda gibi yerlerde 10 GB/sn) ve NASA’nın sahip olduğu 400 GB/sn hızındaki Esnet bile çok yavaş kalıyor.

Ayrıca, sadece birkaç ay önce Avustralya’da geliştirilen ve hala etkileyici olan 44 Tb / s hızındaki fotonik çip de dahil olmak üzere diğer tüm deneysel cihazlara toz yutturuyor ve 150 Tb / s ile bir Japon ekibine ait olan önceki rekoru neredeyse yüzde 20’lik bir oran ile geride bırakıyor.

Araştırmanın baş araştırmacısı Lidia Galdino: “Mevcut son teknoloji bulut veri merkezi ara bağlantıları, saniyede 35 terabite kadar taşıma kapasitesine sahipken, biz 178 terabitlik dünya rekoru aktarım hızını mevcut altyapıyı ve optik fiber bant genişliğini daha iyi kullanan yeni teknolojimizin üzerinde çalışarak kırmayı başardık.” diyor. 

Bu hızlara ulaşmak için University College London (UCL), Xtera ve KDDI Research mühendisleri, mevcut fiber altyapısını kullanan, daha fazla bilgi sıkıştırabilecek yeni bir teknoloji geliştirdi. Çoğu sistem, şu anda 4,5 THz’ye kadar bant genişliğine sahipken, bazı teknolojiler 9 THz’ye yaklaşıyor. Ancak ekibin yeni sistemi çıtayı 16,8 THz’ye yükseltmeyi başardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: STARLINK BETA TESTİNDE 11-60MBPS HIZ GÖRÜLDÜ

Araştırmacılar, bu kadar fazla “alan” elde etmek için yeni Geometrik Şekillendirme (GS) demetleri geliştiriyor. Temel olarak bunlar, dalga boyları birbirini engellemeden ışığa daha fazla bilgi sığdırmak için dalga boylarının fazını, parlaklığını ve polarizasyonunu değiştiren sinyal kombinasyonları kalıplarına deniyor. Bunu gerçekleştirebilmek için, farklı mevcut amplifikatör teknolojilerini hibrit bir sistemde birleştirmeyi başarmışlar.

Belki de en iyi haber, dünyanın birçok yerinde halihazırda mevcut olan fiber optik kabloları kullandığı için, bu teknolojinin mevcut altyapıya nispeten kolay bir şekilde entegre edilebilecek olması. Kilometrelerce kabloyu değiştirmek yerine, yalnızca her 40 ila 100 km’de bulunan amplifikatörlerin yükseltilmesi yeterli.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.