Yeni giyilebilir cihaz insan rüyalarını geliştirip yaratıcılığı artırabilir

rüya hackleme cihazı

Yeni giyilebilir cihaz, insanların hayallerini daha berrak hale getirmeye ve yaratıcılıklarını arttırmaya yardımcı olabilir.

Rüya gören çoğu insan bunu kontrolleri olmadan, oto pilottaymış gibi gerçekleştiriyor. Sadece bilinçli rüya görenler sınırsız rüya dünyalarında tüm eğlenceye sahipken, geri kalanlarımız nadiren ne olduğunu hatırlıyoruz. Ancak Elsevier Journal Consciousness and Cognition dergisinde yayınlanan yeni bir makaleye göre, MIT’den yeni bir cihaz, hayallerinin nasıl olabileceği konusunda herkese biraz kontrol vermeyi amaçlıyor.

Yarı bilinçli rüya güncellemesi

Çoğu insan uykudan önceki son düşüncelerinin, rüyalarının temasını belirlediğinin farkında. Media Lab’ın Fluid Interfaces grubunun Dormio cihazı, MIT’in web sitesinde paylaşılan bir blog gönderisine göre, insanların bu son düşüncelerini, hayallerini doğru yönde göndererek etkilemesine veya yönlendirmesine yardımcı olmak için tasarlandı.

Çalışmanın ortak yazar ve baş araştırmacısı Adam Haar Horowitz “Dormio: Hedefli Bir Rüya Kuluçkalama Cihazı” başlıklı çalışmanın “Hayal inkübasyonunun yaratıcılık, hem objektif, hem de öznel ölçümler olmak üzere üç yaratıcılık testinde performans avantajları olduğunu gösterdik.” dedi.

Hackster’a göre, Dormio grubunun ilk niyetini iki yıl önce açıklamış. O zamandan beri, Dormio’nun etkinliğini incelemek için yapılan çalışmalarda bir kişinin yaratıcı kapasitelerini artırmaya nasıl yardımcı olabileceğine ağırlık verilmiş.

Yazarlar ve müzisyenler çoğu zaman en iyi fikirlerinin bazılarının rüyalardan geldiğini iddia ederler ve Dormio’nun yeteneklerine sahip bir cihaz, hayallerimizi bir kişinin yaratıcılığını artırabilecek temaları yakalamaya yönlendirebilir. Örneğin, bir bilim kurgu romanı için uzay yolculuğu rüyasını ya da bir albümün patlama yapması için sezgisel tarzı emen Frank Zappa ile sahnede bir gece hayal etmeyi düşünmek gibi temalar arasında karar kıldığınızı düşünün, rüyalarımızdaki fark burada olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: HAMBURGERİNİZİ ARTIK BİR ROBOT YAPACAK!

rüya hackleme cihazı

Rüyaları hacklemek: Uyku öncesi

Esasen, Dormio kullanıcıların hipnagojiye ne zaman girdiğini de algılayan, kullanıcıları REM (veya derin) uykudayken uyaran sofistike bir uyku takipçisi. Basın açıklamasında Haar Horowitz, “Bu ruh hali acayip, gevşek, esnek ve ıraksak” dedi. “Bu, çentiğin akılda kalıcılığı arttırması ve onu sürükleyici hale getirmesi gibi – bedeniniz yüzüyor veya düşüyor gibi yeni hislerle itiliyor ve çekiliyor, düşünceleriniz hızla kontrole girip çıkıyor.”

Bu durumda, zihin özellikle rüya önerilerine karşı hassastır – Dormio, kullanıcıyı tamamen uyandırmadan rüyaları yönlendirmek için önceden seçilmiş sesi tanımlar ve çalar. Hayal kurmaya başladığında, insanlar genellikle hipnagojik bir durumda duyulanlarla ilişkili şeyler yaşarlar.

Tabii ki, Dormio’nun ne kadar etkili olabileceğini anlamak için daha fazla araştırma ve analize ihtiyaç var, ancak dünyanın dört bir yanındaki üniversiteler ve uyku araştırmacıları, hipnagojik uyku fikrinin gizemlerine ve belki de daha önce görülmemiş, daha büyük uyku ölçülerine ulaşmanın yollarına ışık tutmaya çalışıyorlar.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.