Yapay deri sayesinde robotlar dokunma duyusu kazanabilecek

Robot deri robot derisi

Amaç, robotları insanlara daha çekici hale mi getirmek? Robotların dünyayı ele geçireceğinden korkanlar için kötü bir haber olsa da, dünyanın dört bir yanından çalışan araştırmacılar yapay deri sayesinde robotlara dokunma hissi vermek için uğraşıyorlar.

Robotlar dokunma hissi kazanabilir mi?

Bu dokunma hissi sayesinde, robotların sıcaklık artışlarından diğer insanları hissetmeye kadar bir çok fonksiyonu gerçekleştirebilecek. Araştırmacılar için bu duyguyu geliştirmek, robotları insanlar için daha çekici hale getirmenin anahtarı sayılıyor.

Maryland Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde profesör olan John Yiannis Aloimonos, CNBC’ye suni derilerin “robotların çevrelerini çok daha ayrıntılı ve hassas bir şekilde algılamasına olanak tanıdığını söyledi. Bu sadece güvenli hareket etmelerine yardımcı olmakla kalmayıp,  insanların yakınında çalışırken onları daha güvenli hale getirir ve kazaları öngörebilme ve aktif olarak önleme becerisi kazandırır. ”

Sıra diğer duyulara mı gelecek?

Dokunma duyusu, görme ve işitme gibi duyularla birleştiğinde robotlar sözel olmayan tepki ve davranışları da kavrayabilecek. 

Maccachusetts Teknoloji Enstitüsü’ nün müdürü Profesör Daniela Rus, dokunsal geri bildirimlerin çevremiz hakkında daha fazla bilgi edinmek ve eylemlerimizi ayarlamaya yardımcı olduğunu belirtiyor CNBC ile yaptığı bir söyleşide.  Bilim insanlarının hedefi, robotlara da bu yeteneklerden bazılarını kazandırmak.

Ancak şu anda, bir robotun yüzeyini ciltle kaplamak oldukça maliyetli bir konu gibi görünüyor; bu nedenle sadece gerekli alanlarda cilt kullanılması olasılığı üzerinde duruluyor. Tüm çalışmalara ragmen gerçek cildi taklit etmek henüz mümkün görünmüyor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.