Starlink beta testinde 11-60mbps hız görüldü

starlink uydu internet

SpaceX’in Starlink uydu interneti hizmeti için vaat ettiği gigabit düzeyinde hızlara henüz rastlanılamamış olsa da bunun için daha erken.

SpaceX’in Starlink isimli uydu-internet sağlayıcısı hizmetinin beta testlerine başlamasıyla birlikte kullanıcılar 11 Mbps’ten 60 Mbps’e varan indirme hızlarıyla karşılaştı. Ookla’nın speedtest.net isimli hız ölçüm aracının verdiği sonuçlara göre, yükleme hızları ise 5 ila 18 Mbps arasında değişiyor.

Geride kalan iki hafta içerisinde yapılan testlerin gösterdiği sonuçlara göre, internet ağında yaşanan gecikme (ping) oranları ise 31-94ms arasında seyrediyor. Öte yandan bu, yeterince kapsamlı bir çalışma olarak nitelendirilmediği için Starlink kullanıcılarının projenin bitmiş halinde alacakları hizmet ile doğrudan bir karşılaştırma yapmaları doğru olmayabilir.

Beta kullanıcıları, hizmet öncesinde bir gizlilik anlaşması imzalama prosedüründen geçirildiklerinden dolayı, elimizdeki veriler yalnızca gerçek verilerin bir kısmını oluşturuyor. SpaceX’in Federal İletişim Başkanlığı’na (FCC) yaptığı açıklamalara göre; proje nihai formuna eriştiğinde ve tam anlamıyla fonksiyonel işleyişine kavuştuğunda, kullanıcı başına 1Gbps bant genişliğine varan indirme hızları ve düşük gecikme oranları sağlanıyor olacak. Şu ana kadar yaklaşık 600 adet uyduyu yörüngeye yerleştiren SpaceX’in FCC’den aldığı izin doğrultusunda 12,000 uyduluk bir filoyu aktif hale getirme imkanı var.

60 Mbps’lik bir indirme hızı, 1 Gbps’lik bir indirme hızıyla elbette aynı olmasa da günümüzde mevcut olan alt seviye kablolu internet hizmetleriyle başabaş, pek çok DSL internet servisinden de daha iyi bir hizmet sunuyor. Reddit üzerinden yapılan yorumlarda ise pek çok kullanıcının 1 Mbps gibi indirme hızlarında takılı kaldıkları ve Starlink’in beta sürecinde sağladığı hızları memnuniyetle kabul edecekleri görülüyor. Ookla’nın 2018 yılında yayınladığı sabit bant genişliği raporuna göre Birleşik Devletler sınırları içerisinde 96.25 Mbps’lik bir ortalama indirme hızı görülürken, yükleme hızları ise 32:88 Mbps dolaylarında seyrediyor. SpaceX, ABD’de 5 milyonu bulan sayıda haneye internet hizmeti sunmayı planlıyor.

Mart ayında Elon Musk, sunuyor olacakları bağlantı gecikmesi üzerine “20 milisaniyenin altında kalan bir gecikmeyi planlıyoruz; böylece bir kullanıcı, hızlı karşılık verebilmeyi gerektiren bir rekabetçi oyunu rahatlıkla oynayabilecek.” şeklinde açıklamalarda bulundu. SpaceX uyduları, diğer yerleşik uydulara göre oldukça alçak yüksekliklerde (540-570 km) bulunduğu için çok daha düşük gecikme sağlamak gibi imkanlara sahip.

FCC Başkanı Ajit Pai, Musk’ın düşük gecikme oranı iddiaları konusunda büyük şüphelere sahip olduğunu, Mayıs 2020’de SpaceX ve diğer uydu internet sağlayıcılarını yüksek gecikmeli sağlayıcılar olarak sınıflandırmayı teklif ederek gösterdi. Daha sonra bu planlamalarından vazgeçmiş olsalar da, SpaceX’in düşük miktarda gecikmeyi sağlamak zorunda olduğunu ve hâlâ 100ms’in altında kalabilecekleri konusunda ciddi şüphe içinde olduklarını belirtti.

Ookla’nın hız testi aracında aynı kavramlar olarak belirtilen ping ve gecikme, kullanıcının sunucuya bir ileti yollaması ve sunucunun kullanıcıya cevabını iletmesi esnasında gerçekleşen yolculuk süreci olarak tanımlanıyor.

starlink uydu internet

FCC’ye göre bir uydu ağındaki gecikme; bir radyo dalgasının uydudan dünyaya gönderilmesi ve uyduya geri dönmesi süerci olarak adlandırılan yayılma gecikmesi ve uydu ağının bilgiyi işleme süreci olarak belirtilen işleme gecikmesi adı verilen iki temel kavram sebebiyle oluşuyor. Ayrıca yine FCC tarafından yapılan açıklamaya göre uydu ağlarında yaşanan gecikme, yalnızca bu aşamalarla da sınırlı kalmıyor. Yapılan ölçümlere göre kablo iletimlerinde gecikme 18-24ms arasında, fiber gecikme 5-12ms arasında ve geleneksel uydu bazlı ağlarda ise 600ms’i bulmakta; ancak bu, Dünya yörüngesine yerleştirilmesi planlanan alçak seviyelerde konumlandırılmış uyduların sağlayacağı hizmetle doğrudan kıyaslamak için elverişli bir veri değil.

Ookla hız testlerinden alınan gecikme verileri Musk’ın hedeflemekte olduğu 20ms seviyesinin altına henüz inememiş olsa da, FCC’nin belirlediği 100ms’lik sınırlamanın altında yer alıyor. Ookla’nın açıklamalarına göre oyuncular; oyun dışı 59, oyun içi 129 ms’in altında kalan gecikme oranlarıyla avantajlı durumda yer alıyor. Dünya üzerinde çevrimiçi oyunculuk alanında en iyi internet hizmeti sağlayan 35 şehirdeki gecikme oranları ise 8-28ms arasında değişim gösteriyor.

Gecikme testleri, kullanıcı ile sunucu arasındaki mesafeden doğrudan olarak etkileniyor. Reddit üzerinden yapılan incelemelere göre Ookla’nın test sunucuları Los Angeles ve Seattle’da yer alırken SpaceX’in beta testleri ABD’nin kuzeyi ve Kanada’nın güney kesimleri hedeflenerek yürütülüyor, ancak Stop the Cap’in yayınladığı habere göre beta testi kullanıcıları genellkle Washington civarlarında yaşayan bireylerden oluşmakta.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.