Sony’den giyilebilir klima

sony giyilebilir klima

“Bu benim de aklıma gelmişti” dediğinizi duyar gibiyim. Çünkü benim de aklıma geldi değerli okurlar. Sıcak mı sıcak yaz aylarında serinlemek için köşe bucak buzlu su klimalı mekanlar arıyoruz. Herkesin olmasa da çoğumuzun aklına da gelmiştir: Giyilebilir klima!

Nedir bu icat? Tanıyalım

İlk olarak geçen yaz 2020 Tokyo Olimpiyatları’na denk gelecek şekilde piyasaya sürülen Sony’nin giyilebilir kliması, yaz sıcaklığı ile savaşmamız için piyasaya sunuldu. Cihazı boynunuzun hemen altına özel akletinin haznesi bulunan yerine yerleştiriyorsunuz. Apple Magic Mouse’tan pek farkı olmayan Sony Reon Pocket, Peltier efektini kullanarak 23 Fahrenheit (-5 santigrat) kadar soğukluk verebiliyor.

Nasıl çalışıyor?

Reon Pocket’in kullanıcının sırtına yaslanan tarafının, sıcak havayı vücuttan dışarı atıyor ve bu şekilde vücudu soğutuyor. İOS ve Android cihazlar için uygulaması bulunan cihazı aynı zamanda manuel olarak ayarlayabilir ve vücudunuzun konforunu koruyabilirsiniz. Cihaz, soğuk kış aylarında bile, kullanıcının vücut sıcaklığını 14 Fahrenheit’e kadar yükseltmeye yardımcı olmak için ters yönde çalışabilir, ancak hava ne olursa olsun, Reon Cebi tüm gün bir çözüm değildir. Kompakt boyu göz önüne alındığında şarj süresi ve çalışma süresi uzan zaman dışarıda kalanlar için pek te elverişli olmayabiliyor. Şarj süresi 2 saat olan bu cihazın 2 ila 4 saat aralığında bir performans gösterme durumu mevcuttur.

Kısa vadede kullanışlı olabilir. Peki ya siz kullanmak ister miydiniz?

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.