Rusya ‘Orwell’ yüz tanıma teknolojisini her okulda uygulayacak

rusya sınıf orwell projesi

Vedomosti Business Daily’nin haberine göre, 43.000’den fazla Rus okulu uğursuzca “Orwell” olarak adlandırılan yüz tanıma kameralarıyla donatılacak. “Orwell” isminin ünlü distopya romanı 1984’ün yazarı George Orwell’den geldiği konusunda büyük şüphelerimiz var. Rusya bu ironiyi bilerek yapmışa benziyor.

Devlet teknoloji firması Rusnano’nun “Orwell” platformu, bilgisayar görme algoritmalarını kullanan bir görüntü tanıma izleme sistemi olarak tanımlanmakta. Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’e yakın olan Sergei Chemezov’un sahip olduğu Rostec holdingin bir yan kuruluşu olan NTechLab tarafından geliştirilen yüz tanıma sistemi ile entegre edilecek. Vedomosti, başka bir Rostec yan kuruluşu ve bölgesel eğitim departmanları arasında imzalanan sözleşmelerin  toplam 2 milyar ruble (25.4 milyon dolar) olduğunu bildirdi. 

Rusnano’nun yan kuruluşu Elvees Neotech’in sözcüsü Yevgeny Lapshev, teknolojinin hareketlerini izleyerek ve dışarıdaki kişileri belirleyerek çocukların güvenliğini sağlayacaklarını belirtti. Lapshev, sızıntıları önlemek için okul veritabanlarının yerel olarak depolanacağını ve ebeveynlerin ya da çocukların rızası olmadan veritabanına eklenmeyeceğini. Ayrıca da gelecekte, gözetim teknolojisi, katılım almak, öğretmenlerin çalışma saatlerini izlemek ve uzaktan eğitim için kullanılabilir dedi.

Bildirilen planlar, son yıllarda Rus okullarındaki şiddetli olaylarda, 2017 sonlarında ve 2018’in başlarında bıçaklamaların da dahil olmak üzere, artan güvenlik önlemleri ve ziyaretçilerin sıkı bir şekilde izlenmesi için milletvekillerinden yenilenen çağrıları da içeren bir artıştan sonra geliyor.

Parlamentonun Güvenlik ve Yolsuzluk Kontrol Komitesi başkanı Vasily Piskarev, Ekim 2019’daki bir bıçak olayından sonra, “Özel güvenlik kuruluşlarının, özellikle de okulları ve anaokullarını koruyanların eğitim ve sertifikalandırma gereksinimleri olabildiğince katı olmalıdır.” dedi.

Şimdiye kadar Vedomosti, 12 Rus bölgesindeki 1.608’den fazla okula “Orwell” in kurulduğunu bildirdi. arasında imzalanan sözleşmelerin  toplam 2 milyar ruble (25.4 milyon $) olduğunu bildirdi.Orwell gözetim platformunu geliştiren Elvees Neotech, pilot proje için birim başına 10.000 ruble (140 $) değerinde 28.000’den fazla kamera sağladı. Bugüne kadar, bu gözetim sistemleri Rusya’nın 12 bölgesinde 1.680 okula tedarik edilmiştir. Bu kameraları yakın gelecekte 43.000’den fazla okulda kurmayı planlıyor.

Tek bir okulda tüm tesiste güvenliği sağlamak için 20 kameraya ihtiyaç bulunmakta. Vedomosti, okulların geri kalanının ne zaman gözetim sistemleri ile donatılacağını bildirmedi.

25,4 milyon dolarlık proje, Putin’in Rusya’nın dijital ekonomisini GSYİH’sının% 5,1’ini oluşturması için 25 milyar dolar harcama öngören iddialı “dijitalleşme” programının bir parçası.

NTechLab, neredeyse 200.000 güvenlik kamerası ağı üzerinden suç şüphelilerini tespit etmek için Moskova’da yüz tanıma teknolojisini kullanmıştır. Eleştirmenler teknolojiyi vatandaşların mahremiyetini ihlal etmekle suçladılar ve yüzlerini boyayarak sisteme karşı protesto gösterileri düzenlediler.

Naz Demirtaş
1998 doğumlu. Ekonomi bölümü öğrencisi ve ilkokul 3. sınıftan beri eskrim yapıyor. Şu an İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nda İnsan Kaynakları stajyeri. Almanca ve İngilizce biliyor. Sanat, spor ve teknoloji alanlarına ilgi duyuyor.