Rus ordusuna robot askerler

rusya ordusu robot asker

Rusya İleri Araştırma Vakfı’nın bir yöneticisi, robotların yakında savaş alanlarında askerlerin yerini alacağını duyurdu. 

Robotik kardeşler

Rusya İleri Araştırma Vakfı müdür yardımcısı Vitaly Davydov, 21 Nisan’da RIA Novosti’ye verdiği demeçte, “Canlı savaşçıların yerini yavaş yavaş, insanlardan daha hızlı, daha doğru ve daha seçici hareket edebilen robot“ kardeşleri ”nin alacağını açıkladı.

Rusya’ nın yanı sıra, Birleşik Devletler de kendi robot ordusu üzerinde çalışıyor ve görünen o ki yakında her iki ülkenin robotlardan oluşan bir ordusu olacak. Hedef seçimde robotların insanlardan daha hızlı ve daha doğru olması bekleniyor. Ama bu gerçekten de böyle mi?

Hedef seçiminde daha doğru ve kesin olabilmek için, henüz oluşturulmamış algoritmalar gerektirir ve öldürme kararının bir insandan bir makineye aktarılması henüz tartışmalı bir durum. Donanma Analizleri Merkezi danışmanı Forbes Samuel Bendett, robotların da en az insanlar kadar hedef belirleyebileceğini iddia etse de, karmaşık savaş sahaları ve hesaplamalar akıllara soru işareti getiriyor.

Etik bir ikilem

Savaş robotları kullanmak etik açıdan da bir meydan okuma anlamına geliyor. Hızlı bir müdahale sırasında doğru kararı verebilecekleri ve hareket edebileceklerine herkes inanmıyor. Robot askerlerin başlıca kullanım nedeni, canlı askerlerin hayatını gereksiz yere tehlikeye atmamak ve boşuna asker kayıplarından kaçınmak.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.