Robot Sophia seri üretim olacak!

Robot Sophia seri üretim olacak!

2016 yılında ortaya çıkmasından bu yana, insansı robot Sophia bir nevi ünlü oldu. Makinenin konuşmaları, tweetleri ve hatta yakın zamanda Will Smith ile yaptığı röportaj, robotun esrarengiz vadi spektrumundaki zorlayıcı konumu nedeniyle viral oldu.

Şimdi, Sohpia’yı geliştiren şirket Hanson Robotics, yıl sonuna kadar seri robotlar üretmeyi planlıyor. Reuters’in bildirdiği gibi, planları pandeminin ortasında Robotik alımının artmasıyla örtüşüyor.

Hong Kong merkezli Hanson Robotics, Sophia da dahil olmak üzere dört modelin 2021’in ilk yarısında seri üretime başlayacağını söyledi.

Bu üretim girişimi, sosyal mesafe kısıtlamalarının ortasında günlük görevlerin yerine getirilmesine izin vermek için robotik teknolojiler kullanıldığından, dünya çapında belgelenen otomasyondaki artışla aynı zamana denk geliyor.

Kurucu ve İcra Kurulu Başkanı David Hanson Reuters’e verdiği demeçte,” COVİD-19 dünyası insanları güvende tutmak için daha fazla otomasyona ihtiyaç duyacak ” dedi.
“Sophia ve Hanson robotları insana bu kadar benzedikleri için eşsizler.” diye ekledi. “Bu benzerlik, insanların korkunç derecede yalnız ve sosyal olarak izole olduğu bu zamanlarda çok yararlı olabilir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: ROBOTLAR İŞİMİZİ ELE GEÇİRECEK EFSANESİ GERÇEK Mİ OLUYOR?

Hanson, şirketin 2021’de “binlerce” robot satacağını iddia ediyor, ancak kesin bir tahminde bulunulmaması dikkat çekiyor.

Sophia üzerine çalışan bir sosyal robotik profesörü olan Johan Hoorn, salgının insanlar ve robotlar arasındaki ilişkiyi hızlandırarak Hanson Robotics gibi şirketlere yardımcı olabileceğine olan inancını tekrarladı.

Hanson Robotics’in ürettiği “Küçük Sophia” modeli.

Hong Kong Politeknik Üniversitesi’nden Hoorn, “Aslında salgının robotları pazara daha erken sokmamıza yardımcı olacağı sonucuna varabilirim, çünkü insanlar başka bir yol olmadığını anlamaya başlıyor” dedi.

Hanson Robotics, tüm umutlarını Sophia’ya bağlamıyor: Bu yıl, özellikle sağlık sektörü için geliştirilen Grace adlı yeni bir robotu piyasaya sürecek. Tabii ki, Hanson son aylarda ve yıllarda yüksek profilli robotları piyasaya süren tek şirket değil. Örneğin, yakın zamanda, SoftBank Robotics’in Pepper robotu, maske takmayan insanları tespit etmek için konuşlandırıldı. Oxford Üniversitesi’nin robot sanatçısı Ai-Da 1 milyon doların üzerinde sanat eseri sattı.

Uluslararası Robotik Federasyonu’nun bir raporu, Pandemiden önce bile, dünya çapında profesyonel hizmet robotlarının satışlarının 2018’den 2019’a%32 artarak 11,2 milyar dolara çıktığına işaret ediyor.

Sophia bir keresinde “tüm insanları yok edeceğini” söylemişti. Robotların insanlığı yok etme dürtüleri kontrol altına alındığı sürece, bu “yeni-normal” düzen ilginç sonuçlara gebe gibi.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.