“Hareket yakalama” tekniği ile köpeğinizi video oyununda bir kahraman yapabilirsiniz

hareket yakalama köpek

CAMERA adlı şirket araştırmacıları, köpeğinizi hareket yakalama kıyafeti olmadan ve yalnızca bir kamera kullanarak dijitalleştirmenizi sağlayan hareket yakalama teknolojisi geliştirdiler. Yazılım, veterinerlerin topallığı teşhis etmesine ve köpek hastalarının iyileşmesini izlemesine yardımcı oluyor. Ayrıca köpeklerin dijital temsillerini filmlere ve video oyunlarına yerleştirmeyi kolaylaştırmak gibi eğlence uygulamalarına kadar çok çeşitli amaçlar için de kullanılabilir. Kısacası bu alışılmadık bir gelişme, animasyondan veteriner bakımına kadar değişen alanları büyük ölçüde geliştirebilecek bir gelişme.

Hareket yakalama teknolojisi, aktörlerin beyaz işaretlerle noktalı bir takım elbise giydiği eğlence endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır, bu da daha sonra farklı açılardan görüntü çeken birden fazla kamera tarafından 3D alanda tam olarak izlenmektedir. Hareket verileri daha sonra filmlerde veya bilgisayar oyunlarında kullanılmak üzere dijital bir karaktere aktarılabilir.

Benzer bir teknoloji, biyomekanik uzmanları tarafından elit sporcuların antrenman sırasında hareketlerini izlemek veya hastaların rehabilitasyonunu yaralanmalardan izlemek için de kullanılmaktadır. 

Doktora araştırmacısı Sinéad Kearney şunları söyledi: “Bu, RGBD görüntüleri ilk kez, birden fazla kamera gerektiren geleneksel hareket yakalama sistemlerinden çok daha uygun olan tek bir kamera kullanarak köpeklerin hareketini izlemek için kullanıldı. Bu teknoloji, bir köpekte topallığı tespit etmek ve zaman içinde iyileşmesini ölçmek gibi uygulamalar için yararlı olan hayvanların hareketini incelememizi sağlıyor. Eğlence endüstrisi için araştırmamız, filmlerde ve video oyunlarında sanal hayvanların daha otantik hareketlerini üretmeye yardımcı olabilir. Köpek sahipleri de bilgisayarlarında evcil hayvanlarının 3D dijital temsilini yapmak için kullanabilirler, ki bu çok eğlenceli!”

Ekip, araştırmalarını 14 Haziran’da dünyanın önde gelen yapay zeka konferanslarından biri olan CVPR (Bilgisayarla Görme ve Örüntü Tanıma) konferansında sundu. Ekip ayrıca yöntemlerini atlar, kediler, aslanlar ve goriller de dahil olmak üzere diğer dört ayaklı hayvanların bilgisayar tarafından oluşturulan görüntülerinde test etmeye başladı ve bazı umut verici sonuçlar verdi. 

CAMERA Direktörü Profesör Darren Cosker şunları söyledi: “ Araştırmamız sayesinde hareketlerini çok kolay ölçebilmemizi sağlayan teknolojilerle birlikte doğru 3 boyutlu hayvan hareketi modelleri oluşturmaya yönelik bir adım. Bunun veterinerlik biliminden video oyunlarına kadar çeşitli alanlarda birçok heyecan verici uygulamaları olacağından hepimiz eminiz.”

Naz Demirtaş
1998 doğumlu. Ekonomi bölümü öğrencisi ve ilkokul 3. sınıftan beri eskrim yapıyor. Şu an İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nda İnsan Kaynakları stajyeri. Almanca ve İngilizce biliyor. Sanat, spor ve teknoloji alanlarına ilgi duyuyor.