Hamburgerinizi artık bir robot yapacak!

hamburger robot şef

Amerika’nın ilk fast food zinciri olan White Castle, fast food yapabilen robot Flippy’yi test etmeye başladı.

Robot usta!

Bir süredir “robot ızgara ustası” çalışmalarını sürdüren White Castle, tüm fast food sektörünü etkileyecek gelişmelere imza atıyor. Flippy adındaki robot, saatte yüzlerce hamburgeri başka hiçbir şeye ihtiyaç duymadan tek başına yapabiliyor. Flippy, köftelerin ne zaman piştiğini, ne zaman çevireceğini anlamak için termal kamera kullanıyor. Termal kamera dışından uzaktan da komut alarak ızgaraları çevirebiliyor.

White Castle, geçtiğimiz Eylül ayında asistan robot Flippy için California merkezli Pasadena şirketi Miso Robotics ile çalışmlarının sürdüğünü söylemişti. Bir süredir devam eden test aşaması geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Dev Hamburger Zinciri’ne ait Chicago’daki bir restoranda Flippy mesaiye başladı. 

White Castle şirketinin CEO’su Lisa İngram konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. İngram, hamburger robotundaki yaşanan gelişmelerin fast food sektörünü önemli ölçüde değiştireceğini söyledi. Böyle bir konuda White Castle olarak öncü olmaktan dolayı heyecan duyduklarını ifade eden İngram, gelecek nesiller için  çözümler üretmekten mutluluk duyduklarını da belirtti. 

Robot Flippy, White Castle restoranında

Robotun “ustalık” dönemi

Flippy’nin ilk sürümü 2018 yılında test edilmişti. Bu sürüm başka bir fast food zinciri olan CaliBurger tarafından denenmişti. O dönemde yapılan hamburgerler tam olarak istenen sonucunu vermemesine karşın maaliyetleri önemli ölçüde azalttığından yatırım almaya devam etmişti. White Castle, robotun 2020 sürümünde hamburgerlerin tam olarak hazır hale getirildiğini ve servis öncesi zamandan büyük ölçüde kazanç sağlandığını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: KFC 3 BOYUTLU BİYOYAZICI İLE ÜRETİLMİŞ TAVUKLARINI SATIŞA SUNACAK

Özellikle pandemi dönemi Flippy’e olan ilginin de artmasına neden oldu. Hamburgerlerin insana temas etmeden hazırlanabilmesi hastalıkların yayılmasını engellerken, gıdaların daha hijyenik koşullarda hazırlanmasını sağladı. 

Robotun getirdiği en büyük endişe ise artık insana ihtiyaç duyulmaması nedeniyle işten çıkarmaların görülebileceği yönündeydi. Şirket konuyla ilgili şimdilik herhangi bir işten çıkarma durmunun söz konusu olmadığını söyledi. 

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.