Gereksiz e-postalar gezegenimizi öldürüyor

Eğer söyleyecek bir şeyiniz yoksa “gönder” tuşuna basmamalısınız

BBC’nin haberine göre, her gün gönderilen çok sayıda işe yaramaz e-posta, çevreye ciddi derecede zarar veriyor. Araştırma sonuçlarından sonra, Birleşik Krallık yetkililerinin yakın bir zamanda, eğer söyleyecek bir şeyleri yoksa herkesten mesaj göndermeyi bırakmalarını istemeleri bekleniyor. Ne yazık ki, bunun gezegeni kurtarmak için büyük bir etkiye sahip olup olamayacağı kesin değil.

İlk olarak The Financial Times tarafından bildirildiği üzere, İngiltere’deki yetkililer, gereksiz e-postaları ve bu e-postaları yapmak için harcanan enerjiyi, önümüzdeki yıl yapılacak COP26 iklim zirvesinde azaltma çağrısında bulunacak. Bu konuda çalışmaları sürdüren bir yetkili FT’ye “çok fazla karbon tasarrufu sağlayacağını” söyledi.

Birleşik Krallık‘ta herkes günde bir tane daha az e-posta gönderirse, bu her yıl yaklaşık 18.114 ton karbon emisyonunu önleyecek. Bu kadar karbon emisyonunu önlemek turnayı gözünden vurmuş gibi hissettirse de BBC’nin işaret ettiği gibi, bu İngiltere’nin yıllık sera gazı emisyonlarının sadece yüzde 0,0037’si

Sera gazı emisyonlarımızı azaltmak için daha az e-posta göndermek veya başka kişisel adımlar atmanın bazı faydalar sağladığı şüphesiz. Ancak küresel iklim değişikliğinin büyük çoğunluğu askeri-endüstriyel kompleks ve az sayıda şirketten kaynaklanıyor, onlara olan bağımlılığımızdan bahsetmiyorum bile. İklim değişikliğini gerçekten kontrol altına almak için, toplumsal ölçekte çok daha büyük değişikliklerin gerekli olabileceği düşünülüyor.

Bristol Üniversitesi sürdürülebilirlik ve bilgisayar sistemleri uzmanı BBC’ye, “Gerçek şu ki, e-posta gönderilsin veya gönderilmesin, sistem çoğunlukla aynı etkiye sahip olacak” dedi. “E-postayı barındıran veri merkezinde küçük bir tasarruf olacak, özellikle de daha az sunucu kullanmalarının önünü açabilirse. Ancak tasarruf edilen karbon, e-posta başına 1 gramdan çok daha az olacak. “

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.