Facebook interneti daha ucuza sağlayacak fiber kablo örgü robotu yaptı

facebook fiber robot

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in uzun yıllardır internet erişimini genişletmeyi ve kolaylaştırmayı istemesinin meyvelerinden birisi olan robot, Facebook Connectivity ve ULC Robotics şirketi ile birlikte geliştirildi. Daha hızlı bir internet bağlantısı sunmak için orta gerilim güç hatlarına fiber kablo döşeyebilecek olan robotun ilk denemelerine seneye başlanacak. Facebook’a göre, fiber kabloları dünyanın neredeyse her yerinde mevcut olan elektrik hatlarına döşemek, geleneksel hava fiber hattı inşaatına göre üç ila beş kat daha uyguna gelecek ve kurulum masraflarından da tasarruf sağlanacak.

Kod adı ipekböceğinin latincesi olan Bombyx, kablo hattının üstünde durarak kendisini dengeleyebiliyor. Bombyx, güç hatları boyunca ilerlerken orta gerilim elektrik kablolarının üzerini hazır olan fiber kabloları ile kaplayacak ve sonuç olarak, mevcut elektrik altyapısının üstüne eklendiği için maliyetleri düşürecek.

Bu robotun arkasındaki beyin olan kablosuz sistemler mühendisi Karthik Yogeeswaran’a göre dünya nüfusunun yarısı internete bağlı değil ve yaklaşık %80’i parası yetmediği için interneti kullanamıyor. Yogeeswaran robot fikrinin Afrika’ya yaptıkları seyahatin üzerine geldiğini belirterek şu şekilde devam ediyor “Fiber, temel olarak diğer teknolojilerden daha büyük bant genişliğine sahip ve daha fazla insanın daha fazla veri alabilmesini sağlamak istiyoruz.”

Maliyetleri düşük tutmak için Facebook’un manuel müdahalelerden uzak durması ve elektrik hizmetlerindeki bozukluğu en aza indirmesi gerekir. Robot, elektriksel kazaları önleyebilmek için elektrik hattı boyunca karşısına çıkabilecek objeleri tanımlayıp kaçınabilecek bir tasarıma sahip.

Robot ağırlığını korumak, güç hatları boyunca taşıyabileceği fiber miktarını azaltacağından dolayı kablonun doğru ayarlanması gerekiyordu. Bu ağırlık sorunu yüksek kaliteli ve daha ince bir kablo kullanarak çözüldü aynı zamanda engelleri aşmak ve hareketlerini ayarlamak için bir görüş sistemi kullanıldı.

Yogeeswaran, “Robotun kurulumu, yüklenmesi ve boşaltılması, geçişlerin yerleştirilmesi vb. gibi insan etkileşimli adımları hesaba kattığımızda, robot başına günlük ortalama 1,5km ila 2km’lik bir inşa hızı olacağını tahmin ediyoruz.”

Gelişmekte olan ekonomilerde robotun çalıştırılması metre başına 2 USD ile 3 USD arasında olacak. Ayrıca, “Hava fiber dağıtımının toplam maliyetini düşürerek, sistemimizin internet kullanımı üzerinde, özellikle de dünyanın günde 5,50 dolardan daha az kazanç elde elden yarısında önemli bir etkisi olmasını bekliyoruz.” şeklinde ekledi Yogeeswaran.

Facebook, fiber araştırma yapan tek teknoloji şirketi değil. Google ve geleneksel operatörlerden Verizon da fiber yapı oluşturdu, ancak geliştirirken çeşitli sorunlar yaşadılar.

Facebook, teknolojiyi serbest bir şekilde lisanslamayı ve 2021’de robotu üretecek ve satacak ortaklarıyla bir pilot program başlatmayı planlıyor. Robotu Facebook üretmeyeceği için belirli bir fiyatı bulunmuyor, üretimi ve satışı için ortaklara güvenecek.

Yine de, Facebook ve ortakları bir pilot proje başlatmadan önce yapılacak daha çok iş var. Bu, robotu bir mühendisin o robotun yapacağı işi denetlemesine gerek kalmadan işi yapabilmesi, elektrik şirketleriyle çalışması ve güvenli çalışma prosedürleri oluşturabilmesi gibi kritik detaylara sahip.

Gelecek Geldi
How to Share With Just Friends

How to share with just friends.

Posted by Facebook on Friday, December 5, 2014
Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.