Dünyanın ilk ‘robot avukatı’ 12 Milyon Dolar yatırım aldı

robot avukat uygulaması

Forbes’un haberine göre 2015 yazında, Stanford’a bağlı lise mezunu Josh Browder kodlama ve insanlara yardımcı olacak bir robot avukat programı geliştirdi. Yaklaşık üç hafta sonra, Browder’ın arkadaşlarıyla paylaştığı DoNotPay adlı bir ürünü bulunmaktaydı. Reddit’ten bir blog  uygulamayı paylaştı ve neredeyse bir gecede DoNotPay, 10 kişiden 50.000 kullanıcıya kullandı. 

Bugün şirket, 80 milyon dolarlık değerlemeyle 12 milyon dolarlık A Serisi’ni kapattığını açıkladı. Coatue, Andreessen Horowitz, Kurucular Fonu ve Felicis Ventures’ın katılımıyla liderlik etti. Hepsi daha önce şirket için 4.6 milyon dolarlık yatırım yapmıştı.

DoNotPay CEO’su Josh Brawder

Platformda, havayolu uçuş tazminatı veya abonelikleri iptal etme (Covid-19 sırasında bu kategorinin kullanımı 30 kattan fazla arttı), küçük çaplı mahkemelerde dava açmak, müşteri hizmetleri telefon kuyruklarını atlamak veya analiz etmek gibi müşteri hizmetleri uyuşmazlıklarında otomatik yasal yardım sunmakta ve aynı zamanda da hesaplamakta.  Browder’ın “dünyanın ilk robot avukatı” olarak adlandırmayı sevdiği DoNotPay, park biletine sahip insanlara 100’den fazla farklı tüketiciye hakları için yardımcı olmaya başladı. Şirketin kurucusu ve CEO’su Browder, “Yaşadığımız kriz dönemlerinde birçok büyük şirket tüketiciyi yaşam çizgisi olarak kullanıyor” diyor. “Bunu havayollarıyla görüyorsunuz çünkü para iade etmeyi reddediyorlar ve bunun yerine onlara bir seyahat kredisi veriyorlar, çünkü insanlardan bu şekilde kurtulabileceklerini biliyorlar.”

Örneğin, fitness zinciri 24 Saat Fitness iflas başvurusunda bulunduktan sonra, 1.000’den fazla kullanıcı DoNotPay üzerinden sadece bir gün içinde iptal isteği göndermiştir. Platformun para kazanma şekli ise kullanıcılardan aylık 3 ABD doları tahsil etmektir. Tarayıcı, şirketin kaydettiklerinin bir yüzdesini almadığını ve hiçbir reklamı veya veri satmadığını söylüyor. 

Browder özel bir avukat olmasa da, platformun avukatlarla ve özellikle Ocak ayında DoNotPay’i ABA Brown Brown ödülüyle onurlandırdı. Browder, DoNotPay’ın kullanıcıların tasarruf etmesine yardımcı olduğu paranın aksi halde devlet bürokrasisinde veya ona göre “tüketiciye mümkün olduğu kadar sert olma konusunda bir iş stratejisi olan” Fortune 500 şirketlerinin cebinde kaybolacağını söylüyor. “Yapmaya çalıştığımız sıradan insanlara yasal sistemde büyük şirketlerle aynı gücü vermektir” diyor Browder.

Naz Demirtaş
1998 doğumlu. Ekonomi bölümü öğrencisi ve ilkokul 3. sınıftan beri eskrim yapıyor. Şu an İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nda İnsan Kaynakları stajyeri. Almanca ve İngilizce biliyor. Sanat, spor ve teknoloji alanlarına ilgi duyuyor.