Dünyanın en hızlı 10 süper bilgisayarı

fukagu süperbilgisayar

Tarihteki ilk örneği 1960’lı yıllarda Seymour Cray tarafından tasarlanan süper bilgisayarlar; önemli miktarda veriyi çok hızlı bir şekilde işleyebilen, performans olarak dünyanın en hızlı bilgisayarlarıdır. Süper bilgisayarların içerdiği donanımlar bakımından basitçe; yüksek başarımlı vektör işlemciler, yoğun paralel işlemciler ve öbek bilgisayar sistemlerinden oluştuğunu söyleyebiliriz.

Günümüzde süper bilgisayarlar saniyede trilyonlarca işlem yapar hale gelmiştir. Süper bilgisayarların hızını ölçmek için saniyede bir katrilyon işlem anlamına gelen petaflop ifadesi kullanılmıştır.

Hesaplamalı bilim gibi yeni yöntemleri bilim dünyasına kazandıran süper bilgisayarların kullanım alanları da başlangıcından bugüne genişleyerek, insanlık tarihinin vazgeçilmez teknolojilerinden biri haline gelmiştir. Nükleer enerji araştırmalarından akışkanların karakteristik özelliklerini hesaplamada, 3 boyutlu simülasyonlardan, hava ve uzay taşıtlarının modellenmesine, hava durumu raporlarının hazırlanmasına kadar pek çok alanda süper bilgisayarları kullanmaktayız.

Türkiye bu alanda Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi Projesi ile bir süper bilgisayar geliştirmiş ve üretildiği yılın TOP500 listesine 353. Sıradan girebilmiştir. Bu bilgisayar şu an için İstanbul Teknik Üniversitesi’nde korunmaktadır.

FUGAKU

Japon dilinde ‘varlıklı zirve’ anlamını taşıyan Fugaku süper bilgisayarı; rakiplerinin üstünde performans göstererek yılda iki kez yayımlanan TOP500 listesinde birinci sıraya yerleşmiştir.

Japonya Hükumeti destekli Riken Araştırma Enstitü’sünde geliştirilen Fugaku; yaklaşık 415,53 petaflop işlem gücüyle, süper bilgisayarların hız sıralaması listesinde hemen ardında kalan rakibi Summit’e göre 2.8 kat daha hızlı olarak liderliğini hak etmiştir.

6 yıllık geliştirilme serüvenine sahip olan Fugaku süper bilgisayarı, Nisan 2021’de tam kapasiteli olarak çalışmaya hazırlanıyor. Geliştiricileri tarafından; günümüzün en önemli problemi olarak görülen yeni tip koronavirüse karşı aşı ve ilaç üretimi çalışmalarında kullanılabileceği söylenen Fugaku süper bilgisayarı, böyle büyük bir toplumsal soruna fayda sağlamasıyla başarısını kanıtlıyor.

SUMMIT

ABD Enerji Bakanlığınca desteklenen Oak Ridge Ulusal Laboratuvarında geliştirilen Summit süper bilgisayarı; saniyede 200 petaflopluk işlem gücüyle TOP500 2020 listesine ikinci süper hızlı bilgisayar olarak yerleşmiştir.

Daha yapım aşamasındayken karşılaştırmalı gen çalışmalarında kullanılan Summit süper bilgisayarı; tamamlandığında ise ilk olarak kanser araştırmaları, astrofizik, sistem biyolojisi gibi alanlarda bilim dünyasına fayda sağlamayı amaçlamıştır.

Dünyanın en küçük süper bilgisayarı unvanına da sahip olan Summit’in hızı ve gücü, geleceğin ticari kuantum bilgisayarları için de başlangıç noktası olarak alınıyor.

SIERRA

4 yıllık geliştirilme süreci sonrasında California Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarında resmi olarak kullanılmaya başlayan Sierra süper bilgisayarı; 125 petaflopluk hızıyla saniyede 125 katrilyon işlem yapabilmektedir.

Başlangıçta çalışma alanı olarak kanser tedavisine ve travmatik beyin hastalıklarına odaklanan Sierra süper bilgisayarı, gelecek yıllarda ise alınan ekstra güvenlik önlemleriyle, nükleer silahların fırlatılması ve patlatılması gibi devlet adına yapılan gizli çalışmalarda kullanılmaya başlandı.

SUNWAY TAIHULIGHT

Çin Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi’nde üretilen Sunway TaihuLight süper bilgisayarı 93 petaflopluk işlem gücüyle, yapılan 4 TOP500 sıralamasında birinci olarak yer almayı başarmıştır.

Başlıca hava durumu tahmini, ileri teknoloji üretim ve büyük veri analizleri yapmaya yarayan Sunway TaihuLight süper bilgisayarı, tamamen Çin yapımı donanımlara sahip olmasıyla da ülkeye özgünlüğünü koruyor.

TIANHE 2A

Yine Çin’in sahip olduğu Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi’nde 1300 kişilik bilim insanı ve mühendis tarafından üretilen Tianhe 2A süper bilgisayarı; 33.9 petaflopluk işlem gücüyle, 2013-2016 yılları arasında TOP500 listesinde tam altı kez birinci olmayı başarabilmiştir.

Ağırlıklı olarak analiz, simülasyon ve devlet güvenliği gibi alanlarda kullanılan Tianhe 2A, halen hizmet vermeye devam ediyor.

FRONTERA

Teksas İleri Bilgisayar Merkezi’nde bir ABD sistemi olarak üretilen Frontera süper bilgisayarı 2020 yılının listeye ilk 10’dan girebilen tek yeni süper bilgisayarı olarak görülüyor.

23,5 petaflopluk hızıyla Frontera süper bilgisayarının hızını açıklamak gerekirse, sıradan bir insanın 1 milyar yıl boyunca her saniye yaparak tamamlayacağı bir işlemi 1 saniyede gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz.

2019’un sonbahar aylarından itibaren fonksiyonel olan Frontera süper bilgisayarı; yüksek çözünürlüklü iklim simülasyonlarının, milyonlarca atom içeren moleküler yapıların öğrenilmesi gibi komplike işlemlerde kullanılıyor.

PIZ DAINT

İsviçre Ulusal Süper Hesaplama Merkezi’nde üretilen Piz Daint süper bilgisayar; 19.6 petaflopluk gücüne, zaman içerisindeki güncellemelerle ulaşarak TOP500’ün ilk 10’u içerisindeki yerine emin adımlarla tırmanmıştır.

GYOUKOU

Japonya Dünya Bilim ve Teknoloji Ajansı tarafından üretilen Gyoukou süper bilgisayarı; hızlandırıcı eklentileriyle 19.1 petaflopluk performansa ulaşmıştır ve güç verimliliği açısından kaliteli oluşuyla adını duyurmaktadır.

TITAN

Yine ABD’nin sahip olduğu Oak Ridge Ulusal Laboratuvarında geliştirilen Titan süper hızlı bilgisayarı; 17.59 petaflopluk gücüne sahiptir. Enerji verimliliği konusunda adını duyurmaktadır.

TRINITY

2015 yılında Los Alamos Ulusal Laboratuvarında kurulan Trinity süper bilgisayarı; ABD Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi tarafından desteklendiği 174 milyon dolarlık bir bütçeyle geliştirilerek, 14.14 petaflopluk gücüne ulaşmayı başarmıştır.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.