Dünya’nın en hızlı ve güçlü süper bilgisayarı ARM destekli Fugaku oldu

fukagu süperbilgisayar

TOP500’de zirvede!

En hızlı ve en iyi bilgisayarlar yılda iki kez TOP500 sıralaması şeklinde seçilir. Bu kez Japonya, ARM Mimarisi’nin kullanımı sayesinde mükemmel performans ve enerji verimliliği sağlayan Fugaku ile dünyanın en güçlü süper bilgisayarlarının TOP500’üne girmeyi başardı.

Japon süper bilgisayar Fugaku, kamu araştırma enstitüsü RIKEN tarafından Japon bilgisayar grubu Fujitsu ile ortaklaşa geliştirildi. Dört yıl boyunca dünyada birincilik kazanan Amerika’nın geliştirdiği süper bilgisayar Summit’ten (Zirve) iki katı kadar hızlı olan Japon süper bilgisayar, 415.53 petaflop hızında hesaplanmakta. Bu, 148.6 petaflop ile ikincilik zirvesinden yaklaşık 2.8 kat daha yüksek. Summit, IBM tarafından geliştirildi ve Oak Ridge’deki (Tennessee) ulusal nükleer fizik laboratuvarına kuruldu.

Tek veya daha düşük hassasiyette, Fugaku’nun en yüksek performansı 1000 petaflop’un üzerindedir (1 exaflop). Fujitsu 48 çekirdekli A64FX Soc güçlendirilmiştir ve Fugaku’nun listedeki bir numaralı sistem ARM işlemciler ile güçlendirilmiş olması çok büyük bir etken olmuştur.

Fakaku’nun kurulu olduğu alan

152.000 48 çekirdekli Fujitsu A64FX işlemcisi (ARM mimarisi) ile Fugaku yaklaşık 7,3 milyon çekirdeği birleştiriyor. 7.6 milyondan fazla çekirdekten bahsedildi, bu da hedeflenen en yüksek performansa kadar daha fazla büyüme potansiyelini göstermekte. Sistem aynı zamanda oldukça güç tasarrufludur. Top500 kuruluşu , watt başına hesaplama işlemlerini ölçmekte. 

Fugaku, Kobe, Japonya’daki RIKEN Hesaplamalı Bilimler Merkezi’ne (R-CCS) kuruldu ve kullanımı makine öğrenimi ve yapay zeka uygulamaları içindir. Uzun vadede, RIKEN Enstitüsü’ne göre, doğal afetlerin simülasyonuna enerji ve endüstriyel çözümlerin araştırılmasına ve hatta evrendeki temel araştırmalara katkıda bulunmak için de katkı sağlamaktadır.

ARM çipleri ile üretilen bir makine ilk kez dünyanın en hızlı süper bilgisayarı olarak en üst sıralara yerleşti. TOP500’e ek olarak, Fugaku, Graph500, HPCG ve HPL-AI sıralamalarında da lider oldu: RIKEN Enstitüsüne göre, bu dört sıralamada ilk kez bir süper bilgisayar bu listede ilk defa yer aldı.

Fugaku, koronavirüs çalışmalarında yardımcı oluyor

Şu anda Fugaku, virüsün nasıl yayıldığını simüle etmek de dahil olmak üzere COVID-19 üzerinde deneysel çalışmalar yapıyor. Dünyadaki birçok süper bilgisayar, araştırmacıların yeni virüsleri ve bir pandemi ile nasıl mücadele edileceğini daha iyi anlamalarını sağlamata. Bu durumun en büyük sebebi olan Koronavirüs salgının da üstesinden gelmek için büyük bir gayretle çalışıyor.

Naz Demirtaş
1998 doğumlu. Ekonomi bölümü öğrencisi ve ilkokul 3. sınıftan beri eskrim yapıyor. Şu an İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nda İnsan Kaynakları stajyeri. Almanca ve İngilizce biliyor. Sanat, spor ve teknoloji alanlarına ilgi duyuyor.