Deepfake teknolojisi aslında faydalı olabilir mi?

deepfake teknolojisi

Deepfake teknolojisinin yalnızca kandırma ya da dolandırma amaçlarına hizmet etmeyebileceğini savunan WeChat kurucusu Tencent, geçtiğimiz günlerde Çinli akademisyenler tarafından İngilizce’ye çevrilen bir yönerge yayımladı. Yayımlanan yönerge, yasal düzenleyicileri deepfake teknolojisine karşı sağduyulu olmaya ve teknolojinin potansiyel faydalarını gözden geçirmeye davet ediyor. Deepfake teknolojisini ticarileştirmek isteyen Tencent, WeChat dışında Çin’in en büyük üç teknoloji şirketinden bir tanesine daha sahip. 

Deepfake Teknolojisinin Faydaları

Teknoloji devi Tencent’a göre Deepfake teknolojisinin mevcut kullanımdaki ve potansiyel faydalarına en azından beş örnek vermek mümkün:

  • Televizyon ve film sektörünü güçlendirmek. Deepfake teknolojisinin günümüzde, Hızlı Ve Öfkeli 7’de olduğu gibi, ölmüş aktörlerin filmlerde görünmesini sağlamak amacıyla kullanıldığı biliniyor. Teknolojinin ileride figüranlar için de dublörler oluşturmakta kullanılabileceği tahmin ediliyor. Teknoloji ayrıca farklı dillerdeki dış seslerin otomatik olarak oluşturulmasında da kullanılabilir ve bu durum filmlerin küresel olarak dağıtılmasında büyük kolaylık sağlayabilir. 
  • Eğlenceyi kişiselleştirmek. Viral bir uygulama olan Zao’nun da gösterdiği gibi, deepfake teknolojisi kullanıcıların yüzlerini oyunlar ya da filmlerdeki karakterlerle değiştirmelerini sağlayabilir. Bu da yeni bir hiper kişiselleştirilmiş eğlence türü yaratabilir.
  • E-ticareti geliştirmek. Teknoloji uzun süredir çeşitli vücut tipleri ve ırklara uygun sanal modellerin oluşturulması için kullanılıyor. Kullanıcılar aynı zamanda kıyafetleri dijital olarak da deneyebiliyor ve daha interaktif bir online alışveriş deneyiminin parçası olabiliyor.
  • Daha gerçekçi sanal avatarlar yaratmak. Deepfake teknolojisinin sanal pop star ya da sunucular yaratmak için veya tarihi kişilikleri sanal gerçeklikle hayata döndürmek için üç boyutlu dijital insanlar oluşturmakta kullanıldığı biliniyor. Teknoloji bilgisayar görüntüsü ve doğal dil algılama ile birleştirildiğinde, doğal etkileşim yeteneği bulunan akıllı dijital asistanlar yaratılabilir.
  • Hastalara yardım etmek. Son olarak, teknoloji kronik rahatsızlığı olanlara yardımcı olma potansiyeli de gösteriyor. Örneğin, ALS hastalığı sebebiyle sesini kaybeden kişiler seslerinin Deepfake versiyonlarını kullanarak iletişim kurabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 5G MUHTEMELEN İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI DEĞİL

Deepfake endişeleri

Tencent bu uygulamaları geliştirmek için çalışmaya devam ediyor. Şirkete göre bu çalışmalar, şirketin rakiplerini de aynı yönde ilerlemeleri için kışkırtacak ve Çin’deki startup şirketlerin gidişatını etkileyecek. Çin’in yapay zeka stratejilerine bağlı olarak yarattığı Ulusal Yapay Zeka Takımı’nın bir üyesi olan şirket, endüstrinin büyümesini isteyen yasal düzenleyiciler üzerinde de oldukça büyük bir etkiye sahip.

Tencent, deepfake teknolojisini güçlü bir şekilde savunsa da, teknolojinin bazı potansiyel zararları olabileceğini kabul ediyor ve örnek olarak yüz değiştirme uygulamasıyla pornografik görüntüler oluşturulmasını gösteriyor. Ancak şirkete göre, teknolojinin toplumsal değerleri alt üst edebileceği ve dünya düzenine yönelik bir tehdit oluşturduğu iddiaları yersiz bir endişeden fazlası değil. Ancak bu teknolojinin ticarileşmesinden fayda sağlayacak olanın yine Tencent olması, deepfake teknolojisine karşı çıkanların sayısını artırıyor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.