Çin’in lazer uydusu projesi

uydu lazer

Çin’den ürkütücü teknoloji girişimi

2018’de Çin, ABD denizaltılarını ortadan kaldırmak amacıyla gizli bir proje başlatmıştı.
“Büyük Dalga Gözlemi” anlamına gelen Guanlan Projesi uzay tabanlı lazer silah.
17 Şubat’ta Çin’in Pasifik’teki ABD kuvvetlerine yönelik lazer ile saldırdığı olayın ardınan araştırılan silahın okyanusun 500 metreden daha fazla derine müdahale edebilen bir silah olduğu ortaya çıktı.

Bunu başarmak için silah, farklı frekanslarda veya renklerde yüksek güçlü lazer ışını darbeleri kullanır. Bu lazer ışınları 62 mil genişliğinde bir alanı tarayabilir veya sadece yarım mil genişliğinde bir noktaya konsantre olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: ÇİNLİ OTOMOBİL ÜRETİCİSİ OTONOM ARAÇLARI İÇİN UYDU AĞI KURUYOR

Lazer, okyanus yüzeyindeki en küçük rahatsızlığı bile tespit ederek, ışının yönlendirilmesine yardımcı olan bir mikrodalga radarla birleştirilir. Bu, okyanusun üst katmanını etkili bir şekilde şeffaf hale getirir.

Ama hepsi bu değil

Çinli biliminsanları da yeni bir buluş keşfettiler. Bu, lazer ışınlarının gücünü artırmalarını sağlayarak, daha önce gördüğümüz her şeyden çok daha güçlü olmalarını sağlar.
Bu bilim adamları sezyum bizmut almanat (CBGO) adı verilen doğrusal olmayan bir kristali sentezlediler. Bu kristaller inorganiktir, yani doğada bulunamazlar; laboratuarda yapılıyorlar.
Ve bir lazeri parlattığınızda, enerjisini 13 kat büyütürler.

Bir araya getirilen bu lazer teknolojileri, ABD ordusu ve Dünya için mutlak bir kabus.
Sadece denizaltılarımızı değil tüm gemilerimizi, tanklarımızı ve savaş uçağımızı etkisiz hale getirme yeteneğine sahiptirler. Bunun cevabı gerçekten yok.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.