Çin’de 2030 yılına kadar 1 milyon sürücüsüz taksi olacak

didi robot taksi sürücüsüz otonom

Çin’in sürüş devi Didi Chuxing‘in 2030 yılına kadar platformu üzerinden 1 milyondan fazla kendi kendine çalışan otomobil kullanmayı hedeflediğini söyledi.

Şirketin otonom sürüş ünitesinin baş işletme görevlisi Meng Xing, düzenlenen bir çevrimiçi konferansta: “Otonom sürüş teknolojileri geliştiriyor ve “robotaksis” adı verilen araçlarda kıtlık yaratan araç arzı sıkıntısı olan bölgelerde konuşlandırmayı planlıyor. “dedi.

Şirket geçen ay, SoftBank Group’un Vizyon Fonu 2 liderliğindeki otonom sürüş ünitesi için 500 milyon dolardan fazla bağış toplama turunu tamamladı. Geçen yıl Didi, 2021’de Çin dışındaki düzeni genişletmeden önce bu yıl Pekin, Şangay ve Shenzhen’deki yolcuları almak için otonom araçları kullanmaya başlayacağını söyledi. Çin’deki otomobil üreticileri ve teknoloji şirketleri Tesla Inc, Alphabet Inc Waymo ve Uber Technologies ile rekabet etmek için otonom sürüş endüstrisine milyarlarca yatırım yapıyor. Bazı endüstri uzmanları, halkın otonom araçlara tam olarak güvenmesinin zaman alacağını söylerken, Meng, Çin’in BAIC Grubu ile otonom otomobiller geliştiren Didi’nin, 2025 yılına kadar otonom araçların seri üretimde olmasını beklediğini söyledi.

Guangzhou şehrinde faaliyet gösteren WeRide, 40’tan fazla robotaksi ve ayrıca 60 test aracından oluşan bir filo işletiyor. Üç yaşındaki şirket Nissan, Renault ve Mitsubishi tarafından destekleniyor. Baidu Inc bu yıl Çin’in güneyindeki Changsha şehrinde bir robotaksi hizmeti sunmaya başladı.

Naz Demirtaş
1998 doğumlu. Ekonomi bölümü öğrencisi ve ilkokul 3. sınıftan beri eskrim yapıyor. Şu an İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nda İnsan Kaynakları stajyeri. Almanca ve İngilizce biliyor. Sanat, spor ve teknoloji alanlarına ilgi duyuyor.