Boston Dynamics’in köpeğimsi robotunun fiyatı belli oldu: 74.500 dolar

boston dynamics spot robot

Boston Dynamics sonunda dört ayaklı köpeğimsi robot Spot’u satışa sundu. Yıllarca süren geliştirmelerden sonra, şirket geçen yıl Spot’u işletmelere kiralamaya başlamıştı. Dileyen şirketler artık Spot’a sahip olabilecekler. Şimdilik yalnızca ABD’de satışa sunulan robotun fiyatı ise 74.500 dolar olarak belirlendi.

Bu fiyat, ABD’de neredeyse lüks bir Tesla Model S‘nin taban fiyatına eşit. Ancak Boston Dynamics, bu ücret için dünyanın en gelişmiş mobil robotunu alıp bir insanın gidebileceği her yere gidebildiğini söylüyor. Boston Dynamics, Spot’un farklı sensörlerle özelleştirilebilen ve devriyeler ve denetimler yapmak üzere programlanabilen çok amaçlı bir “hareketlilik platformu” olduğunu belirtiyor.

Boston Robot’un baş mühendisi Zack Jackowski, geçen hafta The Verge’e verdiği demeçte, “Robotu çoğunlukla, bir kişinin gitmesini istemedikleri bir yere gitmesi amacıyla endüstriyel ve ticari müşterilere satıyoruz.” dedi.

Şirket, müşterilerden sürekli olarak geri bildirim aldığı için Spot’u yükseltmeye devam edeceğini, ancak robotun genel olarak satışa hazır olduğunu söyledi. Güncelleme denildiği için Spot 2.0, daha gelişmiş özerklik -kendi başına hareket edebilme- ve navigasyon özelliklerine izin veriyor.

Müşteriler Spot’u uzaktan test edebilecek

Boston Dynamics’in üzerinde çalıştığı bir özellik uzaktan tele-operasyon. Bu özelliğin demo sürümü, şirketin merkezinde bir robot saldırı kursunda test için bir ünite alabilecek potansiyel Spot müşterileri için mevcut olacak.

Boston Dynamics’in iş geliştirme başkan yardımcısı Michael Perry’nin pandemiden ötürü seyahatin kısıtlandığı bir zamanda satın almadan önce denemelerini sağlayacak. Bu konuda açıklama yapan Perry, “Konuştuğumuz bazı müşteriler “kapa çeneni ve paramı al” modunda diyor fakat bazı müşteriler ise Spot’la ilgilendiklerini, ama yetkililerin kendi yerlerine gelerek bir demo yapmalarını talep ettiklerini söylüyor.

Boston Dynamics, bu yıl müşterilere benzer bir tele-operasyon programı yayınlayacağını ve 2020 çalışmalarındaki bir başka güncellemenin, bir dizi yeni uygulama açacak başa takılan bir robot kolu olduğunu söyledi. Spot daha sonra kapıları açmak, vanaları ve anahtarları çevirmek için kolu kullanarak belli işler yapabilecek ve veri toplayabilecek.

Peki bu robotlar yanlış kişilerin eline geçerse ne olacak? Boston Dynamics, robotlarının videolarını çevrimiçi olarak yüklemeye başladığından beri, makinelerinin kötü amaçlarla kullanılacağı konusunda endişeler vardı. Spot, tekerlekli bir dağıtım robotundan daha ölümcül olmasa da, hareketleri hakkında bir şey insanları her daim rahatsız ediyor.

Perry, Boston Dynamics’in robot için bir kullanım kodu uygulayacağını söylüyor: silah ekleri ve insanlara “zarar verebilecek veya korkutabilecek” kullanım durumlarına izin verilmeyecek. Ancak ürünlerini web sitelerinden satan herhangi bir firma gibi, robot satıldıktan sonra kötü amaçlı kullanımları durdurmanın işlevsel bir yolu yok. Bu elbette, bombalara dönüşen dronlardan suçlular için izlenemeyen ateşli silahlar yapmak için kullanılan 3D yazıcılara kadar birçok teknoloji için de geçerli.

Robot Spot ticari amaçlarla da olsa hayatımızda yerini almaya bir adım daha yakınlaştı. İlerleyen zamanlarda Spot ve benzeri pek çok dört ayaklı köpeğimsi robotların pek çok alanda hizmet verdiğini görmeye başlayacağız.

Naz Demirtaş
1998 doğumlu. Ekonomi bölümü öğrencisi ve ilkokul 3. sınıftan beri eskrim yapıyor. Şu an İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nda İnsan Kaynakları stajyeri. Almanca ve İngilizce biliyor. Sanat, spor ve teknoloji alanlarına ilgi duyuyor.