Böceklere takılabilen kamera tasarlandı

böceklere takılan kamera

Böceklerin günlük yaşamını bire bir olarak kontrol edebilmek için bir böceğe kamera takıldı.

Washington Üniversitesi’nden araştırmacıların geliştirdiği böcek kamerası, bir böceğin sırtına bağlanabiliyor. Böylece bir böceğin günlük yaşamı kendi gözünden kayıt altına alınabiliyor. Oldukça hafif bir şekilde tasarlanan kamera tüm yan parçaları ile birlikte 250-300 miligram arasında değişiyor. Kamera haricinde, kameranın bağlı olduğu bir pivot kol da böceğin üzerinde yer alıyor. Bu kol kameranın 60 derece hareket etmesini sağlıyor. Bu da kameranın yüksek çözünürlüklü video kaydı alırken aynı zaman panoramik görüntüler elde etmesine yarıyor.

Science Robotics dergisinde konuyla ilgili yapılan açıklamada bir telefon kamerasının ağırlığı dahi böcekler için fazla olabileceği nedeni ile bu kameranın tasarlandığı iletildi. Bunu yaparken bilim insanlarının yine böceklerden ilham aldığı ifade edildi. Kameranın panaromik görüntü almasının “bir sineğin gözü” olarak benzetilen yazıda netliğinin de aynı şekilde keskin olduğu belirtildi.

Kameranın şu an için tek dezavantajı bataryası olarak görünüyor. Çok küçük bir kamera olduğu için o ölçüde küçük bir bataryaya sahip olması alınan kaydın sınırlı olmasına neden oluyor.

Bataryasız video kaydı için çalışmalar devam ediyor

Konu üzerinde çalışan bilim insanları kısa süre içinde bataryasız biçimde kameraların kullanılmasının planlandığını söyledi. Ayrıca kemraların daha küçük ve daha hafif hale getirileceğini de açıkladı. Kameraların bu kadar küçülmesi ve net görüntü alması mahremiyet konusunda da bazı şüphelerin doğmasına neden oldu.

Casus kameralar, Beetlecam’dan çok daha farkedilir olmasına rağmen rahatlıkla gizlenebiliyor. Şu anki boyutlarında bile bir böceğin sırtına bağlanan kameralar dikkat edilmediği sürece oldukça zor şekilde görülüyor.

Casusluk dışında üretilen bu kameraların kısa süre içinde robotlarda da kullanılması bekleniyor. Bu konuda da çalışmalarına devam eden insanlar önümüzdeki yıllarda Beetlecam’ın gözetleme robotların içine yerleştirilebileceğini söylüyor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.