Beyinlerine şekiller çizerek körlere ‘görme yetisi’ kazandırılıyor

kör beyin şekil

UCLA ve Baylor‘dan bir araştırmacı ekibi, elektrik uyarımı kullanarak sembolleri doğrudan insan beynine – harf ve şekiller dahil – çizmek için bir yöntem geliştirdi. Sonuç olarak bu uygulama, görme duyularını tamamen kaybeden bireylerin şekilleri “manzara” olarak algılamasını sağlıyor.

Bu yeni buluş, insan gözünü ve optik siniri atlayarak, beynin arkasında bulunan görsel kortekste implante edilmiş elektrotları uyarmak için elektrik kullanır. Dinamik uyarım yoluyla çalışan sistem, tamamen oluşturulmuş bir mesaj şeklinde uyarım göndermek yerine, kişi mesajı doğrudan beyinde gerçek zamanlı olarak izler.

Aşağıdaki video, Science News’teki bir rapordan, bir kullanıcının beyin implantı yoluyla alınan girdiden. Kişiler gördüklerini önlerindeki bir ekrana çizerek doğru bir şekilde yorumlayabiliyor.

Sistem nasıl çalışıyor?

Temel olarak, arkadaşınızın sırtına parmağınızla not yazmakla aynı prensiptir. Arkadaşınız, her bir mektubu oluştururken ne yazdığınızı söyleyebilir, çünkü süreci takip edebilirler. Tüm elektrotları örneğin bir U harfi şeklinde bilgi göndermeye zorlamak yerine, sistem elektrotları sırayla aydınlatır, böylece alıcı taşınan şekli kolayca belirleyebilir.

Araştırmacılar, sistemlerini iki görme engelli ve görme engeli olmayan ancak epilepsy tedavisinin bir parçası olarak beyin implantı takılmış dört  denek üzerinde test ettiler. Sonuçlar şaşırtıcıydı. Farklı paradigmalar altında, katılımcılar düzenli olarak zihinlerinde yüzde 80 ila 93 doğrulukla doğru şekli algıladılar.

Belki daha da şaşırtıcı olan, katılımcılar dakikada 86 doğru cevabı doğru bir şekilde raporlamayı başardılar. Bu hızlı bilgi dağıtımı, görme engelliler için erişilebilirlikte tam bir devrime yol açabilir.

Kamusal alanlarda, caddeyi geçmenin güvenli olduğu zamandan, bir bakkalde ürün seçmeye kadar elektrik önerisinin gücünden başka bir şey kullanmayan görme engellileri uyarabilecek bağlı sensörleri hayal edin. Araştırmacılar sadece C ve Z harfi gibi basit şekilleri test etseler de, sadece sayılar, harfler ve oklarla yapılabilecek daha pek çok şey var.

Şimdilik, bu teknoloji deneysel aşamada kaldı. İhtiyaç duyulan implant sayısı, görme bozukluğunu tedavi etmek için henüz yetersiz. Ama yine de, bu doğru yönde büyüleyici bir adım.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.