Beyin sinyalleri e-dövme sayesinde eş zamanlı olarak okunabilecek

Beyin sinyalleri e-dövme sayesinde eş zamanlı olarak okunabilecek

Brain Scientific adlı bir şirket beyin dalgalarını dinlemenin tıbbi gizemleri çözebileceğine ve hatta zihnin sanal gerçeklikle bağlantı kurmasını sağlayabileceğine inanıyor.

Şirket, üç boyutlu bir yazıcıyla standart bir dövme tabancasının karışımı olan robotik bir cihaz kullanarak insanların kafa derisinin altına yerleştirilebilen bir e-dövme (e-tattoo) geliştiriyor. Her biri bir insanın saç boyutunda olan bir dizi küçük elektrottan oluşan bu e-dövme deri altına dikiş makinesi gibi çalışan bir mekanizma tarafından dikiliyor. 

Bu e-dövme yerleştirildikten sonra, kulağın arkasına takılan kompakt bir mikroEEG cihazı sayesinde sinir sinyallerini eş zamanlı olarak ve net bir şekilde okuyabiliyor. Brain Scientific’in mikroEEG işlemcisi şu anda bir posta pulu boyutunda. Şirket grafen teknolojisinin geliştirilmesi ilerledikçe daha kompakt bir mikroEEG üretmeyi hedefliyor.

Brain Scientific’in kurucu ortaklarından Baruch Goldstein’in dediğine göre, bu veriler tıbbi araştırmalar için çok değerli olabilir. E-dövme teknolojisi doktorlara gerçek zamanlı bir EEG verisi platformu sağlayacak. E-dövme aynı zamanda sanal gerçeklik deneyimleri ve sinir sinyalleri ile kontrol edilebilir oyunların geliştirilmesinde büyük fayda sağlayabilir.

E-dövme için şu anki en somut kullanım alanı epileptik nöbetlerin nörolojik işaretleri üzerinde bir veri toplama çalışması olacak. Beyinde nöbetler öncesinde meydana gelen belirtiler olup olmadığı ya da beynin epileptik bir nöbetten önce belirgin bir nörolojik düzen sergileyip sergilemediği her zaman bir gizem olmuştur. Bu konuda birçok hasta ile araştırmalar yapılmış olsa da şu ana kadar kimse bunun nasıl işlediğini çözemedi.

Brain Scientific’in e-dövmesi ise bunu başarabilir. Çünkü araştırmacılara daha uzun zaman dilimlerinin eş zamanlı verilerine erişme imkanı sunabilir.

Goldstein, nöbetlerin ne zaman gerçekleşebileceğini tahmin etmeye çalıştıklarını ve sonuçların ne olacağını söylemek için henüz çok erken olduğunu söylüyor. Hedefleri nöbetlerin ne zaman olacağını tahmin edebilmek ve böylece hastalara nöbet önleyici ilaçlar alarak önlem alma şansı vermek.

Pensilvanya Üniversitesi Tıp Fakültesinde Nörolojist olan olan DR.Erin Conrad: “Eğer bu uyarı sinyalleri bulunabilirse, hastalar durumlarından haberdar olabilir ve o gün kullandıkları ilaçlardan bir doz fazla almayı tercih edebilirler ya da o günü evde geçirebilirler.”

Hiç kimse nöbet öncesi nörolojik işaretler olup olmadığını bilmiyor ama bu işaretler varsa e-dövme epilepsi hastaları için çok faydalı olabilir.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.