“Beyin bilgisayar arayüzü ile duygularımızı kontrol edebileceğiz”

"Beyin bilgisayar arayüzü ile duygularımızı kontrol edebileceğiz"

Efsanevi oyun şirketi Valve’in CEO’su Gabe Newell, şirketinin video oyunlarını her zamankinden daha sürükleyici hale getirebilecek bir beyin bilgisayar arayüzlü (BCI) kulaklık üzerinde çalıştığını söylüyor.

New Zealand 1 News’e verdiği röportajda– CEO, salgın sırasında ada ülkesinde vakit geçiriyordu- Newell, “Gözler başarısızlık oranlarını umursamayan bu düşük maliyetli teklif veren tarafından yaratıldı ve eğer kırılırsa, herhangi bir şeyi etkili bir şekilde tamir etmenin bir yolu yok, bu evrimsel bir bakış açısından tamamen mantıklı, ancak tüketici tercihlerini yansıtmıyor. “

Newell, “Böylece görsel deneyim, yaratabileceğimiz görsel doğruluk-gerçek dünya, mümkün olan en iyi görsel doğruluk için uyguladığımız ölçü olmaktan çıkacak” dedi. “Gerçek dünya, insanların beyinlerinde yaratabileceğiniz deneyimlere kıyasla düz, renksiz, bulanık görünecek.”

Valve, newell’in “açık kaynak projesi ” olarak adlandırdığı bir biyo-sensör donanım şirketi olan OpenBCI ile iş birliğine gitti, böylece herkes kulaklıklara yerleştirilmiş yüksek çözünürlüklü beyin sinyali okuma teknolojilerine sahip olabilecek.”

Böyle bir kulaklıktan sonra, gerçeklikle sanal dünya ayrımını yapmak tuhaf gelebilir.
Newell NZ1’e “İşin tuhaflaştığı yer, bir [beyin bilgisayar arayüzü] aracılığıyla kim olduğunuzun düzenlenebilir hale gelmesi.” dedi. “İnsanların beyinlerinde, çevre birimleri aracılığıyla gerçekleştirilemeyecek deneyimler yaratma yeteneğimiz, mümkün olandan daha iyi olacak.”

Teknoloji, kullanıcıların sadece gördüklerini değil, aynı zamanda duygularını ve duygularını da düzenlemelerine izin verebilecek. Örneğin, Newell böyle bir kulaklığın daha kaliteli bir uykuya yol açabileceğini savundu. Gelecekte, bilim-kurgu filmlerindeki gibi istenmeyen duygular düzenlenebilir veya tamamen ortadan kaldırılabilir.

Yine de Newell, BCIS’in bir gecede piyasayı sular altında bırakacağına inanmıyor-en azından güvenlik endişeleri yüzünden değil.

Kimse “Oh, Bob’u hatırlıyor musunuz?” demek istemez. Bob’un Rus hackerlar tarafından saldırıya uğradığını hatırlıyor musunuz? Newell, sözlerine “Hala ormanda çıplak koşuyor mu? Her neyse.” şeklinde devam etti. “Yani evet, insanların bunların uzun vadeli sağlık riskleri olmayan güvenli sistemler olduğuna güvenmeleri gerekecek.”
Bununla birlikte, kitleler için pazarlanabilir bir cihazın ortaya çıkışı, Valve için bile hala yıllarca uzakta.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.