Apple’ın değeri 2 trilyon dolara yaklaştı

Apple logo

Apple, ikinci çeyrekte güçlü kazançlar bildirmesi ve 1’e 4 hisse bölünmesini açıklamasının ardından piyasa değerinde 2 trilyon dolara ulaşmanın eşiğinde.

Hisse senetleri geçtiğimiz hafta bu tarihi eşiğe çok yaklaştı ve cuma gününü 444 dolardan kapandı. Hisselerinin 2 trilyon dolara ulaşması için sadece %5’lik artışa ihtiyacı olan Apple, tarihi sınıra ulaşamasa da yaklaşık 1,9 trilyon dolarlık piyasa değeri ile kabaca İtalya’nın gayri safi yurtiçi hasılası büyüklüğüne eşit bir durumda.

Apple, Ağustos 2018’de 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk halka açık şirketti. 2 trilyon dolarlık piyasa değeri sınırını aşabilecek ilk şirket olup olamayacağını önümüzdeki günler gösterecek.

Çeşitli teknoloji şirketlerinin piyasa değeri durumları şu şekilde: Microsoft 1,64 trilyon dolar, Amazon 1,62 trilyon dolar, Google 1 trilyon doların üzerinde, Facebook 755 milyar dolar ve Alibaba ise yaklaşık 700 milyar dolar. Başlıca büyük teknoloji şirketlerinin piyasa değerlerinin toplamının, ABD piyasasına oranı %25’in üzerinde.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.