Android telefonlar sayesinde depremler erkenden tespit edilebilecek

google android deprem uygulaması

Depremleri önceden tahmin etmek ve gerekli önlemleri almak hayati önem taşıyor. Sadece birkaç saniye bile öncesinden depremden haberdar olunabilse binlerce insanın hayatını kaybetmesinin önüne geçilebiliyor. Ancak bu şekilde çalışan bir sistemi kurmak ve çalışır halde tutmak hiç de kolay değil. Google’ın kullanıma sunduğu erken deprem algılama sistemi, bu önemli soruna çözüm getirmeyi amaçlıyor.

İlk durak Kaliforniya

Geçtiğimiz salı günü duyurulan ve kullanımına başlanan erken deprem algılama ve uyarı sistemi Android altyapısını kullanıyor ve milyonlarca kişinin depremden erkenden haberdar olmasını sağlıyor. İlk olarak depreme yatkın olduğu bilinen Kaliforniya’da kullanıma sunulan sistemin Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu ve Kaliforniya Vali Ofisi Acil Hizmetleri’nin yardımıyla geliştirildiği belirtiliyor. ShakeAlert altyapısı kullanılarak Android kullanıcılarına anlık olarak bildirim gönderilebildiği ifade ediliyor. Uzman sismologlar tarafından geliştirilen ve Kaliforniya’da toplamda 700’ün üzerinde sismografa sahip olduğu belirtilen ShakeAlert, bu geniş sismograf ağı sayesinde depremleri önceden haber verebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: AKILLI TELEFON VERİLERİ KİŞİLİĞİNİZE DAİR BİLGİLER VERİYOR

ShakeAlert, Kaliforniya’da yerleştirilmiş sensörleri sayesinde bölgesel depremleri erken algılama sistemi kurmayı amaçlıyor.

Kaliforniya’nın sismograf konusunda etkileyici bir altyapıya sahip olduğu bir gerçek ancak her ülkenin bu şartları sağlaması mümkün değil. Google her ülkede bu sistemin kullanılabilmesi için Android telefonları kullanmayı hedefliyor. Eğer bir Android telefon sahibiyseniz telefonunuz tıpkı bir sismograf gibi deprem verileri toplayabilecek. Tüm Android telefon kullanıcılarından toplanan veriler birleştirildiğinde ise dünyanın en geniş erken deprem algılama ve uyarı sisteminin kurulmuş olacağına dikkat çekiliyor.

Google’ın belirttiğine göre telefonlardan veri toplanması, cihazlarda yer alan ivme ölçerden gelen bilgiler sayesinde mümkün oluyor. İvme ölçerden gelen veriler deprem olarak algılanırsa telefondan Google’ın sizin bölgenizde bulunan deprem algılama sunucularına bildirim gönderiliyor. Birçok farklı alandan ve telefondan gelen bilgiler birleştirilerek gerçekten deprem olup olmadığı anlaşılarak gerektiği takdirde kullanıcılara bildirim gönderiliyor. Depremin erken safhasında gönderilen bildirim sayesinde insanların hızlıca önlem alması ve can güvenliğini sağlayabilmesi mümkün oluyor.

Açıklamalara bakılırsa epey başarılı görünen sistem bazı soru işaretlerini beraberinde getiriyor. Sistemin çalışma mantığı gereği kullanıcının konum gibi kişisel bilgilerinin paylaşılması gerekiyor ve bu bilgilerin farklı amaçlarla kullanılıp kullanılmayacağı bilinmiyor. Bu noktada hayat kurtarmak ve kişisel bilgi paylaşmak arasındaki kararı kullanıcıların vermesi gerekecek. 

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.