Amazon’un dev takım uydusu astronomları endişelendiriyor

Amazon Kuiper

“Bana göre bu, bir grup uçağı önce havalandırıp ardından da onların kontrolünü tamamen elden bırakmak gibi hissettiriyor.”

Kuiper takımuydusu planlamasına göre Federal İletişim Başkanlığı’ndan aldığı yetkiyle 3,326 parçadan oluşan bir uydu grubunu uzaya gönderen Amazon, yörüngede halihazırda bulunan uydu popülasyonunu yüksek miktarda arttırdı. Yıllar içerisinde gönderilen ve işlevlerini sürdüren yaklaşık 2700 adet uyduya Amazon’un 3,326 parçalık dev filosu da eklendiğinde akıllarda bazı soru işaretleri belirmeye başladı.

SpaceX’in 57 elemandan oluşan Starlink uydularını yörüngeye göndermesinin ardından gelen bu güncel haberler, astronomlar arasında endişeye yol açtı. Yansıtıcı bir nitelik taşıyan bu uydular, SpaceX tarafından yollanmaya başlanıldığından bu yana astronomik gece gözlemlerinin önünde büyük bir engel teşkil ediyor.

Uydular sözkonusu olduğunda endüstriyel bazda bir yönerge eksikliğinin yarattığı bu sorunları ele alan Canterbury Üniversitesi gezegenbilimcisi Michelle Bannister, yörüngede bir kurumsal sorumluluk yönergesinin düzenlenmemiş olmasından dolayı uydu gruplarının başıboş bir hava trafiği formu oluşturduğunu belirtti. 

Amazon ve SpaceX gibi şirketlerin, sayısı onbinlere varan uydularıyla gökyüzünü aydınlatmaları devam ettikçe problemler de sona erecek gibi gözükmüyor. SpaceX’in uydularında yansımayı engelleyen bir kaplama denenmiş olmasına rağmen soruna tam anlamıyla efektif bir çözüm getirilememiş durumda. New York Times’a verdiği röportajda bir Amazon sözcüsü, yansıtma probleminin tasarım ve geliştirme süreçlerinde özellikle dikkat ettikleri bir nitelik olduğunu belirtti.

Bunların yanı sıra astronomlar, hükümetleri ön plana çıkmaya ve yerküre tabanlı astronomi çalışmalarının yaşamını sürdürebilmesi adına bazı düzenlemeler getirmeye çağırıyor. Berrak bir gece uzayı görüntüsünün gelecekte oluşması ihtimali gibi bu düzenlemeler de henüz gizemini koruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: AMAZON’DAN BİR YENİLİK DASH CART

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.