Airbus viral hastalıkları da koklayabilen bomba koklayıcı ‘elektronik burunları’ kullanacak

airbus bomba koku sensör

Koku tespit köpeklerinin işleri tehlikede olduğu için bu endişe verici bir haber olabilir.

Uçak imalat devi Airbus, Koniku Inc. adlı bir Silikon Vadisi nöroteknoloji şirketi tarafından inşa edilen ve havaalanında tehlikeli kimyasalları ve bombaları koklamak için canlı biyolojik hücreler kullanan “denizanası benzeri” bir cihaz kurmayı planlıyor – “elektronik burunlar” COVID-19 gibi bulaşıcı virüsleri bile tespit edebilecek.

Fütüristik teknoloji, patlayıcıları koklamak için canlı hücreleri mikroişlemcilerle birleştiriyor. Koniku Inc., hem havaalanı terminallerindeki hem de uçaklardaki yüzeylere yapışabilen devrim niteliğindeki sensörleri geliştirmeyi başardı.

Airbus’ın uçaklarında kullanacağı sensör.

Cihaz havayı “soluyor”

Koniku Inc.’in kurucusu Oshiorenoya Agabi, Financial Times’a şunları söyledi: “Kokuyu algılayabilen bir teknoloji geliştirdik – havayı soluyor ve esas olarak havada ne olduğunu söylüyor. Yaptığımız şey biyolojik hücreleri esas alıp, onları genetik olarak koku alma reseptörlerine sahip olacak şekilde değiştirmek. “

Bir Airbus uçağında, cihazların daha fazla algılama için uçağın önündeki baş üstü kutularına yerleştirilebilmesi mümkün.

Testler 2020’nin sonunda başlayacak

Bu yıl içinde seçilecek olan  havaalanı tarama tünellerine birden fazla koku algılama sensörü yerleştirilecek ve iki şirket 2020’nin sonuna doğru havaalanlarında canlı testlere başlayacak. Bu sensörler şu anda prototip aşamasındalar.

Duyuru, havacılığa zarar veren pandeminin tam da ortasında yapıldı ve havayolları o zamandan beri yolcuların sarsılmış olan güvenini  yeniden kazanmanın yollarını test ediyor. “Elektronik burnun” evrimi, müşterileri tekrar uçakla yolculuk etmeye motive edebilir.

Koku tespiti, şu anda özel olarak eğitilmiş köpeklerin bagaj ve yolcuları koklayan havacılık güvenliğinde önemli bir rol oynadığı için bu çok devrimci bir gelişmedir. Köpekler işleri robotlar tarafından alındığında ne yapacaklar, şu anda cevaplanması gereken belki de en önemli soru. Umarız, bu akıllı dostlar yeni evler bulabilir.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.