6G: 5G’den 100 kat daha hızlı olacak

6G 5G'den 100 kat daha hızlı olacak

5G, kablosuz ağlara yeni nesil hız yükseltmesi, henüz tam anlamıyla çalışmıyor (ve birçok yerde hala mevcut değil) olsa da araştırmacılar şimdiden bir sonraki adım üzerinde çalışıyorlar. Resmi bir adı yok, ancak 6G diyorlar. 6G, 5G’den 100 kata kadar daha hızlı olmayı vaat ediyor (bir saniyede 142 saatlik Netflix içeriği indirmeye yetecek kadar hızlı) ancak şu anda araştırmacılar bu tür ultra hızlı bağlantıların nasıl yapılacağını tam olarak bulmaya çalışıyor.

Singapur’daki Osaka Üniversitesi ve Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nden bir ekip tarafından Nature Photonics’teki makalede açıklanan yeni bir çip, bize 6G’nin geleceği hakkında bir fikir verebilir. Ekip, saniyede 11 gigabit hızında veri aktarım hızına çıkabilmiş fakat, zaten 5G’nin teorik maksimum hızı saniyede 10 gigabit ve gerçek zamanlı olarak 4K yüksek çözünürlüklü video akışı sağlayacak kadar hızlı. Ekip ellerindeki teknolojinin geliştirilmek için yeterli alana sahip olduğuna ve daha fazla gelişmeyle 6G hızlarına ulaşabileceğine inanıyorlar

Ama önce 5G ve öncülleri hakkında bazı detaylar verelim, böylece onları 6G’den ayırabiliriz.

Elektromanyetik dalgalar, bir dalga boyu ve bir frekans ile karakterize ediliyor; dalga boyu, dalganın kapladığı mesafe deniyor (örneğin tepeden tepeye veya çukurdan çukur) ve frekans, belirli bir noktadan bir saniyede geçen dalgaların sayısına deniyor. Cep telefonları, elektromanyetik sinyalleri almak ve bu sinyalleri telefonunuzdaki görüntülere ve seslere dönüştürmek için minyatür radyolar kullanıyor.

4G kablosuz ağlar, bir gigahertz’den (veya saniyede bir milyar döngüden) biraz daha az (düşük bant) ve biraz daha fazla (orta bant) bir frekans olarak tanımlanan düşük ve orta bant spektrumunda milimetre dalgaları üzerinde çalışır. 5G, 300 gigahertz’e veya saniyede 300 milyar döngüye kadar daha yüksek frekanslı milimetre dalgaları ekleyerek bunu birkaç kademe yükseltti. Bu yüksek frekanslarda iletilen veriler, video gibi bilgi açısından yoğun olma eğilimindedir çünkü çok daha hızlıdırlar.

6G çipi, 5G’yi birkaç çentik daha yükseltecek. 5G frekansının üç katından daha fazla dalga iletebilir: bir terahertz veya saniyede bir trilyon döngü. Ekip, bunun saniyede 11 gigabit veri hızı sağladığını söylüyor. Bu, 5G’nin alabileceği en hızlıdan daha hızlı olsa da 6G için yalnızca başlangıç. Bir kablosuz iletişim uzmanı, 6G ağlarının saniyede 8.000 gigabit’e kadar hızları işleyebileceğini bile tahmin ediyor; ayrıca 5G’ye göre çok daha düşük gecikme süresine ve daha yüksek bant genişliğine sahip olacaklar.

Terahertz dalgaları, elektromanyetik spektrumdaki kızılötesi dalgalar ve mikrodalgalar arasına düşen dalgalara verilen isim. Bunları oluşturmak ve iletmek zor ve pahalı, özel lazerler gerektiriyor ve bu durumda bile frekans aralığı sınırlı. Ekip, fotonik topolojik yalıtıcılar (PTI) adı verilen terahertz dalgalarını iletmek için yeni bir malzeme kullandı. PTI’lar, malzemenin içinden geçmelerini sağlamak yerine yüzeylerinde ve kenarlarında ışık dalgaları iletebilecek ve ışığın, akışını bozmadan köşelerde yeniden yönlendirilmesine izin verebilecek.

Çip tamamen silikondan yapılmış ve sıra sıra üçgen deliklere sahip. Ekibin araştırması, çipin terahertz dalgalarını hatasız iletebildiğini gösteriyor.

Smiling woman texting on her phone

Projeyi yöneten Nanyang Teknoloji Üniversitesi doçenti Ranjan Singh, “Terahertz teknolojisi, yapay zeka ve birbirine bağlı otonom araçlar gibi bulut tabanlı teknolojileri desteklemek için potansiyel olarak çip içi ve çipler arası iletişimi artırabilir. Çiplerin, daha iyi gezinmek ve ayrıca kazaları önlemek için verileri yakındaki diğer arabalara ve altyapıya hızlı bir şekilde iletmesi gerekiyor.”

Yapay zeka ve sürücüsüz otomobiller için kullanılmasının yanı sıra (ve elbette saniyeler içinde yüzlerce saatlik video indirmenin) yanı sıra 6G, diğer uygulamaların yanı sıra veri merkezleri, IoT cihazları ve uzun menzilli iletişim için de büyük bir fark yaratacaktır.

5G ağlarının hala kurulma sürecinde olduğu göz önüne alındığında, 6G yakın zamanda sahneye çıkmayacak; Japon şirketi NTTDoCoMo’nun 6G ile ilgili yeni bir raporu, bunu 2030’da göreceğimizi tahmin ediyor ve kablosuz bağlantı teknolojisi nesillerinin şu ana kadar yaklaşık 10 yıl arayla yerleştirildiğine işaret ediyor; 2000’lerin başında 3G, 2010’da 4G ve 2020’de 5G’nin geldiği düşünüldüğü zaman bu isabetli bir tahmin olabilir.

Bu arada, 6G gelişmeye devam ededursun, biz 5G’nin yaygın bir şekilde benimsenmesini beklemekteyiz.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.