5G muhtemelen insan sağlığına zararlı değil

5G baz istasyonu direği

Çalışma embriyonik zebra balığı üzerinde test edilerek gerçekleştirildi.

5G, diğer kablosuz teknoloji ağlarını hızla geçiyor ve yakında cep telefonu kapsama alanı için herkesin kullanacağı bir teknoloji olacak. 5G’nin insanlar için zararlı olabileceği yönünde spekülasyonlar vardı, çünkü bu teknolojiden hala çok az şey biliniyor.

Oregon State Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen ve PLOS One’da yayınlanan bir
çalışma , 5G’nin embriyonik zebra balığı üzerindeki yan etkilerine odaklandı ve bunlar üzerinde
çok az veya hiç sağlık etkisi olmadığı ortaya çıktı, yani insanlar için de herhangi bir tehlike
barındırmıyor.

5G geçen yıl dünya çapında konuşlandırılmaya başlandı ve daha hızlı bant genişliği sayesinde
daha yüksek indirme hızı sağladı. Bununla birlikte, aslında insanlar üzerindeki potansiyel yan
etkileri hakkında çok az şey biliniyordu. Bu yüzden Oregon State Üniversitesi’nden bir eki
konuyu daha fazla araştırmaya karar verdi ve iyi sonuçlar elde edildi. “Çalışmamızda dayanarak, 5G radyasyon bu zararlı olduğunu düşünmüyorum,” dedi araştırmada çalışan Subham Dasgupta. Araştırmacılar sonuçlarına embriyonik zebra balığı çalışarak ulaşmayı başardılar.

Bunlar çevresel stres faktörleri ve biyolojik sistemler arasındaki etkileşimleri incelemek için oldukça düzenli olarak kullanılan model bir organizmadır. Zebra balığı ve insanlar hem gelişimsel süreçler hem de genomik düzeyde benzerdir, bu nedenle bu vaka çalışması için ideal.

Çalışmalarında, araştırmacılar zebra balığı iki gün boyunca 3.5GHz radyofrekans radyasyonuna , 5G kullanan akıllı telefonlar için tipik frekansa maruz bıraktılar. Dasgupta ayrıca gelecek araştırmalarının, aynı zebra balığı üzerindeki 5G radyasyon etkilerini gen seviyesinde ve embriyolardan yetişkinlere geliştikçe inceleyeceğini belirtti. Daha sonraki araştırmalara kadar, 5G’nin herhangi bir tehlikesi bulunmamakta.

Naz Demirtaş
1998 doğumlu. Ekonomi bölümü öğrencisi ve ilkokul 3. sınıftan beri eskrim yapıyor. Şu an İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nda İnsan Kaynakları stajyeri. Almanca ve İngilizce biliyor. Sanat, spor ve teknoloji alanlarına ilgi duyuyor.