3D yazıcıların kullanım alanları

3d yazıcı kullanım alanarı

İlk olarak 1984 yılında Charles Hull tarafından geliştirilip kullanıma sunulan 3D yazıcı teknolojisi, 1986 yılında ‘3D Systems’ adında bir şirket tarafından resmi olarak üretime girdiğinde; dev bir sektörün de başlangıcı gerçekleşti.

3D yazıcılar; 3 boyutlu olarak taranmış veya hayal gücünüzle bilgisayar üzerinden tasarladığınız herhangi bir modeli, ekstra kalıp veya fikstüre ihtiyaç duymaksızın, dilediğiniz malzeme ile somut olarak elde edebileceğiniz cihazlardır. 3d yazıcıların kullanım alanları da sektörden sektöre farklılık göstermektedir.

2009 yılında ev tipi 3D printer’ların seri üretime geçmesiyle birlikte, maliyet düşüklüğünün de etkisiyle, bu sektörde büyük patlamalar yaşanmıştır. Pek çok konuda hayatımıza giren ve günümüz teknolojisinin önde gelen icadı olarak kabul edilen 3D yazıcıların kullanma amaçlarına bir göz atalım.

3D yazıcıların kullanım alanları

Mühendislikte 3D Yazıcı Kullanımı

Mühendislik ve Ar-Ge firmaları için 3 boyutlu yazıcılar elzem konuma geldi. Parçası bulunamayan veya bulunması zaman alan ürünlerin en kısa sürede ve en az maliyetle üretilebilmesi bu alanda büyük avantaj sağlıyor.

Buna ek olarak yeni fikirlerin rahatlıkla denenebilmesi ve özel konsept modellerinde seri üretime geçilmeden önce prototip üretilerek, herhangi bir hata varsa düzeltilebilmesi de mühendislik alanında 3 boyutlu yazıcı kullanımını artırıyor.

Mimarlıkta 3D Yazıcı Kullanımı

3D printer’ların kullanımı yaygınlaşmaya başlamadan önce, mimarların kreasyonlarını ve tasarımlarını göstermek amacıyla kullandığı konsept modelleri üretmek oldukça zahmetli ve uzun süren bir işti.

3 boyutlu yazıcılar mimarlık alanında işlev görmeye başladığından beri, efor ve zamandan kazanılmasının yanı sıra, özelleştirilmiş ayrıntılı tasarımlar da artık kolayca müşterinin beğenisine sunulabiliyor.

Büyük çaplı ve hizmete hitap eden tasarımlar konusunda da 3D yazıcılar hayatımızda yer almaya başladı. San Francisco temelli bir şirketin; 3D yazıcılar kullanarak 640 metrekarelik ve 9.5 metre yüksekliğinde bir bina inşa ettiğini biliyor muydunuz? Görüldüğü gibi 3D yazıcılar, gelecekte inşaat sektörünün yönünü de ciddi anlamda değiştirebilir.

Otomotiv Sektöründe 3D Yazıcı kullanımı

Dünya devi araba üreticilerinin de sıklıkla başvurduğu günümüz teknolojisi, 3D yazıcılardır. Otomotiv sektöründe farklı amaçlarla 3 boyutlu yazıcılar kullanılabiliyor.

Örnek olarak; Honda markası, üretilen arabanın far, kumanda paneli gibi bazı parçalarını 3D printer teknolojisi sayesinde çeşitlendirmeyi amaçlıyor. Böylece ‘limited edition’ kapsamında pek çok model sunabiliyor. Audi ise diğer markaların da sıklıkla başvurduğu yöntem olan yedek parça üretimini 3D yazıcı ile yapmayı tercih ediyor.

Tıpta ve Medikalde 3D Yazıcı Kullanımı

Teknoloji insan hayatını kolaylaştırmak üzerine çalışıyor. Bu nedenle sağlık sektöründe de teknolojideki gelişmelere paralel olarak önemli gelişmeler kat ediliyor. Tabii bu konunun da önde gelen aracısı olarak 3 boyutlu yazıcılar görev almaktadır.

İlk olarak 2011 yılında, soluk borusunda çökme tespit edilen bir bebeğe, 3 boyutlu yazıcılar sayesinde soluk borusu implantı üretilebildi. Çözülmez denilen sorunun çözülüp bebeğin yaşama tutunması sağlanan bu olayda, medikal alanda 3D yazıcı teknolojisi kullanımı adını duyurdu ve pek çok hayata ışık tuttu.

Tıp alanında fayda sağlayan örneklerinin geçmişten günümüze ivmeyle arttığı 3 boyutlu yazıcı teknolojisiyle neler yapılabileceğinden bahsetmek isteriz.

Öncelikli olarak onlarca yıldır süregelen bir işlem olan protez üretimi; süresinin uzun ve maliyetinin fazla olmasıyla her ihtiyacı karşılayacak bir konumda değildi. Buna ek olarak kişiye özel modifikasyonlar gerektiğinde, hazır modeli değiştirmek kolay olmuyordu. 3D yazıcıların sağladığı faydalardan biri de bu süreci hızlı, düşük maliyetli ve değişime açık olacak şekilde revize etmek oldu.

2011 yılında 3 boyutlu yazıcı ile ilk gerçek kemik üretilebildi. Buna benzer olarak kalp kapakçığı, kulak kıkırdağı, sentetik deri, damar dokusu yine 3Dprinter’lar sayesinde elde edildi. Organ üretimi konusunda ise çalışmalar sürüyor. Ek olarak, bir grup cerrah, 3 boyutlu yazıcı teknolojisiyle 22 yaşındaki bir kadının kafatasının tamamını, kişiye özel implant ile değiştirmeyi başardı.

Dişçilik sektöründe ise, el ile yapılması gereken kron, köprü, ortodontik model üretimi gibi konularda 3D printer kullanımı yaygınlaşmaya başladı.

3 boyutlu yazıcı teknolojisinin tıp alanında sağladığı saymakla bitmeyen yararlarına; tıbbi ekipman üretimi ve tıbbi modelleme kullanılarak önleyici tedaviler hazırlanması da örnek verilebilir.

Havacılıkta 3D Yazıcı Kullanımı

Uçak tasarımlarında prototip elde etmek amacıyla veya uçağı oluşturan binlerce parçadan ihtiyaç duyulanın üretilmesinde, 3 boyutlu yazıcı teknolojisi büyük kolaylık sağlıyor. Ayrıca yine bu alanda, astronotların ihtiyaç duyabileceği nesnelerin üretimi de 3D yazıcılar sayesinde gerçekleştirilmektedir.

Eğitimde 3D Yazıcı Kullanımı

Son yıllarda 3 boyutlu yazıcıların kullanım alanlarının genişlemesi ve bu teknolojiye ulaşımın kolaylaşmasıyla, eğitim alanında da önemli gelişmeler yaşandı.

Eğitimin en büyük sorunlarından biri olarak görülen ‘soyut öğrenememe’ 3D yazıcı teknolojisi sayesinde tarihe karışacak gibi görünüyor. Okullarda soyut olarak öğrenilmesi gereken bir kavramın, modelleme yöntemiyle kolayca somuta dökülerek anlatılabilecek olması, eğitim sisteminde bir devrime yol açabilir.

Kuyumculuk ve Aksesuar Alanında 3D Yazıcı Kullanımı

800

3D printer’lar ile yeni nesil takı ve aksesuar üretimi, tasarım aşamasında büyük kolaylık sağlıyor. Buna ek olarak el emeğiyle yarışır derecede özgün ve kaliteli tasarımı, bir insanın yapabileceğinden çok kısa sürede tamamlıyor. Bu nedenlerle 3 boyutlu yazıcıların, estetik çalışmalarda da yerini aldığını söyleyebiliriz.