Yenilenebilir kaynaklar AB’nin en büyük elektrik kaynağı haline geldi

avrupa ab yeşil sürdürülebilr yenilenebilir enerji üretimi

Rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları, geçtiğimiz gün yayınlanan yeni rapora göre, Avrupa Birliği’nin ana enerji kaynağı haline geldi. Bu yılın ilk yarısını kapsayan çalışmada, yenilenebilir kaynakların fosil yakıtların yerini aldığı görülüyor.

Londra merkezli düşünce kuruluşu Ember’in yayınladığı raporda, AB’nin 27 ülkesinde yenilenebilir enerji tarafından üretilen elektrik miktarının yüzde 11 arttığı belirtildi. Raporda, 2020 yılının ilk yarısında rüzgar, güneş, hidro ve biyoenerji kaynakların %40’ını oluştururken, fosil yakıtların %34’ü oluşturduğu yazıyor.

Ember şirketinin raporu

Ember’in raporuna göre, rüzgar ve güneş enerjisi Avrupa’nı toplam elektrik üretiminin %21’ine ulaştı. Ülkeler bazında incelendiğinde ise, Danimarka %64, İrlanda %49 ve Almanya %42 ile daha yüksek orana sahip ülkelerden.

Yenilenebilir enerjinin yükselişinde, rüzgar ve güneş enerjisi kurulumlarıyla yılın ılıman ve rüzgarlı hava koşullarının rol oynadığı vurgulandı. Öte yandan fosil yakıtlar ise, hem yenilenebilir üretimin artması hem de koronavirüs pandemisi nedeniyle %7’lik bir düşüşle yüzde 18 oranına geldi.

Ember, sonuç olarak, AB-27 enerji sektörünün karbondioksit (CO2) emisyonlarının yaklaşık yüzde 23 oranında düştüğünü söyledi.

Sürdürülebilir enerjinin yükselişi

Ember’in elektrik analisti Dave Jones, ” Yenilenebilir enerji, fosil yakıta karşı hızla artmaya devam ediyor. Fosil yakıt kullanımındaki düşüş, Avrupa elektrik sektöründe sembolik bir anı gösteriyor.” dedi. Jones, yenilenebilir kaynakların kömür gibi fosil yakıtlardan daha fazla elektrik ürettiğini belirtti.

Raporda elektrik kaynaklarının değişim hızının ülkeden ülkeye değiştiği de vurgulandı. Kömürün aşamalı olarak kaldırılması, örneğin, tüm AB genelinde yüzde 32 oranında düşerek tüm blok boyunca hız toplarken, Polonya Almanya’dan sonra Avrupa’nın en büyük kömür üreticisi oldu. Ember, “Almanya ilk defa Polonya’dan daha az kömür yakıtlı elektrik üretti. Kömür de diğer ülkelerden Polonya’dan daha hızlı düştü, böylece Polonya artık geri kalan 25 AB ülkesi kadar kömür üretiyor.”

Refah ve gelirin yüksek olduğu ülkelerin yenilenebilir ve sürdürülebilir enerjiye geçtiği de raporda göze çarpan noktalardan oldu. Sürdürülebilir enerji, önümüzdeki yıllarda tüm dünyada artış göstereceğe benziyor.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.