Portekiz kömürü bırakma tarihini iki yıl öne çekti

portekiz kömür

Portekiz enerji kuruluşu EDP, S23 kömür santralinin kapatıldığını söyleyerek ve ülkedeki kömür yakıtlı santrallerin kapatılmasının planlandığı 2023 tarhini 2021 yılına çektiğini açıkladı.

EDP’nin “artan karbon maaliyetlerini durdurma ve gaz salınımını azaltma projesinin bir parçası” dediği kömür yataklarını kapatma işleminde Sinesis’ten sonra İspanya’da bir kömür yatağının daha faaliyetine son verdi. Kapatma kararı açıklanırken gelecekteki enerji üretiminin yenilenebilir enerji kaynaklarına bağlı olduğunun da altını çizdi.

EDP, son dönemde azalan yenilenebilir enerji kaynakları maaliyetlerinin ve Avrupa’da CO2’den dolayı artan hava kirliliği sebebiyle kömür yataklarının yaşa ihtimalinin önemli ölçüde azaldığının da altını çizdi.

EDP ​​İcra Kurulu Başkanı Miguel Stilwell d’Andrade, “Geçen yıl artan CO2 emisyonu maliyetleri ve doğalgaz için daha rekabetçi fiyatlar ile kömür santrallerinin getirisinde kaçınılmaz bir azalma gördük” dedi. Ayrıca d’Andrade, İber Yarımadası’ndaki kömür santrallerinin kapatılmasını öngören kararın, yaşanan enerji geçiş sürecinde Avrupa’nın da geçiş sürecine girmesinin başlangıcıdır ifadesini kullandı.

Stilwell d’Andrade, Portekiz’in kömürden çıkış tarihi olarak ilk başta 2030 yılı olarak belirlendiğini, sonrasında ise yaşanan gelişmeler ile bunu 2023 yılına çektiklerini söyleyerek; şimdi ise bunu 2 yıl daha geriye çekerek 2021 yılında kömürden çıkılacağını belirtti.

Porketiz’in aldığı bu karar havayı en çok kirleten fosil yakıt olan kömür kullanımının bir an önce ortadan kalkması için çevreci örgütler tarafından alkışlandı ve tebrik mesajları yayınlandı.

Portekiz’den Sonra 7 Ülke Daha Kömürden Çıkacak

Porketiz, Avrupa sınırları içinde kömürden çıkan dördüncü ülke oldu. Bu yıl içinde kömürden çıkan Avusturya ve İsveç’i izleyen Portekiz, diğer ülkelere de önayak oldu. Özellikle yenilebilir enerji kaynaklarının maaliyetinin az olması ve hava kirliliğine neden olmaması diğer ülkeleri de teşvik etti. Önümüzdeki yıllarda; Fransa (2022), Slovakya (2023), Portekiz (2023), İngiltere (2024), İrlanda (2025) ve İtalya (2025) da kömürden çıkış yapacak.

Avrupa’da kömürden çıkış yapan ilk ülke ise 2016 yılında Belçika olmuştu.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.