Plastik şişelerin sonu mu geldi?

plastik şişe neon minimal

Carlsberg ve Coca-Cola, tüm içecek şişelerini doğada bir yıl içinde bozulabilen bitki bazlı şişelerle değiştirmeyi planlıyor. 

The Guardian’da yayımlanan habere göre, büyük içecek firmalarıyla sürdürülebilir malzemelerin arttılması üzerine yapılan planlamalar sonucu bira ve alkolsüz içeceklerin bitki bazlı malzemeyle raflarda yerini alması söz konusu. 

Hollanda merkezli biyokimya şirketi Avantium, fosil yakıtlardan ziyade bitkisel şeker kullanarak plastik üretmeyi amaçlayan öncü bir projeye yatırım yapmayı düşünüyor. Yenilenebilir kimyasallar üzerine çalışmalar yürüyen Avantium tarafından tasarlanan plan, şişelerini bitkisel plastik kaplı karton şişelerde piyasaya sunmayı amaçlayan bira üreticisi Carslberg’in desteğini aldı. Ayrıca plastik kirliliğinin yol açtığı hasarı ve fosil yakıtların geleceğini önemseyen Coca-Cola ve Danone de şirketin destekçileri arasında yer alıyor.

Küresel iklim krizinin artmasında önemli bir sebep olan fosil yakıtlardan her yıl yaklaşık 300 milyon ton plastik üretiliyor. Üretilen plastiklerin çoğu geri dönüştürülemediği için okyanuslarındaki mikroplastikler atık miktarının artmasına katkıda bulunuyor. Mikroplastiklerin tamamen ayrışması ise yüzlerce yıl sürebiliyor. 

Avantium genel müdürü Tom van Aken yaptığı açıklamada, yıl sonuna kadar Hollanda’da bulunan biyoplastik tesisine büyük bir yatırım yapmayı umduğunu söyledi. Koronavirüs karantina önlemlerine rağmen devam eden proje, yaz mevsimi sonrasında diğer yiyecek ve içecek şirketleri ile ortaklıklar kurmayı planlıyor. Van Aken, “Bitkisel plastik, sürdürülebilirlik açısından çok önemli çünkü fosil yakıt kullanmıyor ve tamamen geri dönüştürülebilmesinin yanı sıra doğada normal plastiklerden çok daha hızlı bozunuyor.” diyor. 

Avantium’un bitki bazlı plastiği, gazlı içeceklerin saklanması için dayanıklı olacak şekilde tasarlanmış. Yapılan çalışmalarda bitkisel plastiğin, kompost malzemelerin yardımıyla bir yılda, normal dış ortam koşullarında ise birkaç yıldan daha uzun sürede ayrıştığı görüldü. Ancak planlanan durumda, geri dönüştürülmesi düşünülüyor. Sunulan proje önerisinde başlangıçta mısır, buğday veya pancardan alınan şekerler kullanılarak her yıl 5.000 ton gibi az miktarda plastik üretilmesi planlanıyor. Ancak Avantium, yenilenebilir plastiklere olan talep arttıkça üretiminin büyümesini bekliyor. Ayrıca, sürdürülebilir biyo-atıklardan elde edilen bitki şekerinin üretiminin düzgün şekilde planlanmasıyla, bitkisel plastik üretiminin küresel gıda zincirini etkilememesi amaçlanıyor.

Hollanda’da kurulacak biyo-rafineride, sürdürülebilir bitki şekerleri basit kimyasal yapılarına kadar ayrıştırılarak yeni bitki bazlı plastiğin oluşturulması için yeniden düzenlenecek. Yeni oluşturulacak bitki bazlı plastiklerin 2023 yılına kadar satışa çıkması bekleniyor. 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.