Kargo gemileri rüzgar ve güneşle temizlenecek

Japon Eco Marine Power firması, yakında denizde fütüristik yelkenlerini test edeceğini açıkladı. 

Aquarius Eco Ship konsept tasarımı, gemilerin yakıt tüketimini azaltmak için güneş panelleri olan sert yelkenleri içeriyor.

Küresel denizcilik endüstrisi rüzgar enerjisi  konusunda bir canlanma yaşıyor. Metal silindirler yarım düzine kargo gemisinin güvertelerinden dönerek dizel motorlardaki yükü hafifletiyor ve yakıt tüketimini engelliyor. Dev çekme uçurtmaları, dikey emiş kanatları ve teleskop direkleri gibi cihazlar klasik yelkenlere göre daha dayanıklı .

Eco Marine Power (EMP) kısa süre önce Hiroshima Eyaletindeki Onomichi Marine Tech Test Merkezi’nde EnergySail sisteminin tam ölçekli bir versiyonunu tanıttı. Sert, dikdörtgen hafifçe kavisli cihaz, asansör oluşturmak için rüzgârın içine konumlandırılabilir ve gemilerin öne itilmesine yardımcı olabilir. Deniz sınıfı güneş panelleri, yerleşik aydınlatma ve ekipman için elektrik sağlayabilir.

EMP’nin baş teknoloji sorumlusu Greg Atkinson, 4 metre uzunluğundaki yelkenin bu yıl deniz denemelerine hazırlanırken kıyı bazlı testlere tabi tutulacağını söyledi. Başlangıçta hangi tür fotovoltaik panelin kullanılacağını değerlendirmekle birlikte, cihaz 1 kilovat pik güneş enerjisi veya kWp olarak belirlenmiş. Potansiyel yelken gücü ise henüz belli değil

Fukuoka merkezli firma ayrıca güverteye monte güneş panelleri içeren entegre bir sistem geliştiriyor; geri dönüştürülebilir deniz pilleri; şarj sistemleri; ve optimum miktarda rüzgar yakalamak için yelkenleri otomatik olarak döndüren veya kullanılmadığında veya kötü hava koşullarında cihazları kapatan bilgisayar programları ürünleri arasında. Girişimin nihai hedefi, mevcut güverte alanına sahip bir tanker veya yük gemisine yaklaşık bir düzine EnergySails koyarak, yüzde 15’e kadar güç tasarrufu sağlamak.

Finlandiyalı Norsepower şirketi kısa bir süre önce bir Maersk petrol tankerine iki dönen rotor yelkeni taktı. Cihazlar 12 aylık deneme süresi boyunca geminin yakıt kullanımını ortalama yüzde 8,2 azalttı.

Uluslararası regülatörler küresel sera gazı emisyonlarını azaltmak için harekete geçtiğinden, nakliye şirketleri temiz enerjiye giderek daha fazla yatırım yapıyor. Neredeyse tüm ticari yük gemileri dünya genelinde mal taşımak için petrol veya gaz kullanarak, dünyanın toplam yıllık fosil yakıt emisyonlarının yüzde 3’üne kadar katkıda bulunur. Hidrojen yakıt hücreleri ve amonyak yakan motorlar gibi sıfır emisyonlu alternatifler ve daha acil çözüm olarak rüzgar destekli seçeneklerin kullanılması için testler devam ediyor.

EMP testler için, 25 kWp’ye kadar pil paketleri; bilgisayar sistemleri; ve bir veya iki EnergySails ile güvertelere monte etmeyi planlıyor. Bu deneylerin sonucunu almak  iki ila üç yıl sürebilir.

Ayrıca, EMP platformunun yelken dışı bölümünü test etmeye başladı. Mayıs 2019’da şirket, Singapurlu taşıyıcı Masterbulk’un sahip olduğu büyük bir vinç gemisine 1,2 kWp’lik bir güneş enerjisi dizisi kurdu. Kurulum ayrıca Furukawa Battery Co tarafından üretilen 3.6 kilovat saatlik VRLA (valf ayarlı kurşun asit) akü paketini de içeriyor. Bu sistem, yakıt tüketimi verilerini gerçek zamanlı olarak otomatik olarak raporlar, kaydeder ve günlük karbon ve sülfür dioksit emisyonlarını hesaplar.

EMP daha önce Furukawa’nın Yunanistan’daki bir gemideki pillerini test etti. Gün boyunca güneş panelleri, voltajı sabit tutan ve doğrudan geminin aydınlatma yüküne güç verebilecek pilleri şarj etti. Piller ayrıca ışıkları gece açık tutmak için güneş enerjisini depolayabilir. Tesler 5 yıl sürdü.

Atkinson, COVID-19 salgınının şimdiye kadar şirketin çalışmalarını aksatmadığını veya yıl için planlarını durdurmadığını söylüyor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.