İspanya “vatandaşlık maaşını” onayladı

ispanya vatandaşlık maaşı

İspanya ulusal asgari gelir planını açıkladı.

Independent’ın haberine göre: Bir hükümet sözcüsünün iddiası şu şekildedir: İspanya kabinesi ulusal asgari gelirin yaratılmasını onayladı. Başbakan yardımcısı Pablo Iglesias, Cuma günü düzenlediği basın toplantısında ayda 462 Euro tutarında asgari gelir yaratılmasının 850.000 hane veya 2.5 milyon kişiyi hedef alacağını söyledi.

Asgari gelir, her ay en fazla 1.015 Euro kadar aile üyesi sayısınca artacak ve bu program hükümete yılda yaklaşık olarak 3 milyar Euroya mal olacak.

İglesias, “Bugün demokrasimiz için tarihi bir gün. Bugün hükümet siyasi seçiminin sosyal adalet olduğunu ve İspanya Anayasası’nı ciddiye aldığımızı gösteriyor.”

İngilizce İspanyol gazetesi El Pais’e göre, plan korona virüs salgını nedeniyle öne sürüldü. Hükümet planın ilk detaylarını Nisan ayında açıkladı.

Davacı kötüye kullanım veya insan kaçakçılığı mağduru olmadıkça, bireysel davacıların en az 21 yaşında ve 65 yaşın altında olmaları gerekir. Bu koşullar altında, şartlar geçerli değildir.

Gazetelerin bildirdiğine göre, aileler asgari geliri talep edebilmek için “savunmasız” olarak tanımlanmalıdır, yani aylık gelirleri asgari gelirin 10 € veya altındadır.

Garantili bir asgari gelir planına yönelik teklifler ilk olarak Aralık 2019’da yayınlandı; burada Sosyalist İşçi Partisi ve solcu Unidas Podemos, “geliri olmayan veya düşük gelirli aileler için kazançları garanti altına almak için genel bir mekanizma” oluşturmayı kabul etti.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.