Geri dönüştürülen atık su ile şehir suyu daha iyi olabilir

atık su arıtma

Yeni bir araştırmaya göre, atık suyu içilebilir hale getirerek,  şehirlerde yaşayan insanlara su vermeyi çok daha verimli hale getirmek mümkün.

Houston’ı model olarak kullanan araştırmacılar, bir kez daha içilebilir hale getirmek için atık suyu geri dönüştürerek yüzey suyu ihtiyacını (nehirlerden, rezervuarlardan veya kuyulardan)% 28 azaltabilecek bir plan geliştirdiler.

Gelecekteki ileri arıtma sistemleri için gereken enerji maliyeti önemli olsa da, araştırmacılar, belediye atık suyunun “doğrudan içilebilir yeniden kullanımı” ile uzaktan sevk edilen tatlı suyu takviye etmenin getirdiği tasarrufun masraftan daha fazla olacağını söylüyor. Ayrıca bu suyun yükleme ve taşımasının da daha kolay olacağı düşünülüyor.

Mühendisler Houston’ın mevcut atık su arıtma sisteminin planlanan yeniden yapılandırılması programını tamamen geliştirdiklerinde 39 ila 12 arasında arıtma tesisi gelecekte şehrin su dağıtımını sağlayabilecek.  Rice Üniversitesi’nde inşaat ve çevre mühendisliği, malzeme bilimi ve nano-mühendislik ve kimya ve biyomoleküler mühendislik profesörü olan yazar Qilin Li’ ye göre  “Atık suyu içme suyu kalitesine arıtmak için gereken tüm teknolojiler mevcut”.  Tek sorun bu tür teknolojilerin hala oldukça pahalı olması.

Su ne kadar uzaktan gelmeli?

Li, “İçme suyunu iyileştirmenin başka bir yolu da taşıma süresini kısaltmak olabilir” diyor. Birçok dağıtım noktasına sahip bir sistemden gönderilen su, yolda daha az kimyasal ve biyolojik kirletici madde toplayacağı için kalitesi de doğal olarak bozuluyor. Houston, Li, atık  suyun içilebilir hale getirilmesinin evlere daha kısa sürede ulaşabileceğini belirtiyor.

Bu örnek çalışma, içme suyunun elde edilmesi, arıtılması için gerekli enerji, kalitesini etkilemeden taşıma maliyeti ve bu faktörler arasında makul bir denge bulmaya çalışmak arasında daima bir ödünleşmenin var olacağını da gösteriyor. Yeni çalışma için araştırmacılar çelişkili hedefleri değerlendirdi ve dengeyi sağlayan sistemleri bulmak için tüm olasılıkları kapsamlı bir şekilde inceledi.

Li ‘Sonuç olarak gelecekte bu sistemin nasıl işleyeceğini kesin olarak bilmek istiyoruz’ diyor. “Sistemin ölçeği dağılımı nasıl etkiler? Devasa, merkezi bir su kaynağı mı yoksa daha küçük dağıtılmış kaynaklar mı olmalı?

“Bu durumda, kaç kaynak olmalı, her bir alan ne kadar büyük olmalı ve nereye yerleştirilmelidir? Bunların hepsi üzerinde çalıştığımız sorular ”diyor. Bugüne kadar çok düşünülen projeler olsa da, sayılar da dahil olmak üzere, çözüme bu kadar yaklaşılmamıştı.

Atık su içme suyuna dönüşür mü?

Li, Houston’ın büyük belediye altyapı sistemlerinin çok iyi bir örnek olmadığını itiraf ediyor çünkü şehrin atık su sistemi zaten oldukça dağıtılmış durumda, buna karşın su tedarik sistemi öyle değil. Bu Şubat ayında şehrin arzının çoğunu kesen çarpıcı bir 96 inç su ana molası, oldukça merkezi bir su kaynağına sahip olma zorunluluğunu da gösterdi.

Bu olaydan sonra yeraltından birçok kirli madde de bazı sızıntı kaynaklarından evlere girebildi. Bu çalışma yerleşil şehirler için ekonomik olarak uygulanabilecek bir seçenek. Projede çalışanların hedefi iki ayrı kaynaktan su dağıtımını içilebilir su ve içilemez su olarak sağlamak.

Sulama, temizlik ve tuvaletlerde kullanılmak üzere dağıtılabilecek su içme suyundan daha ekonomik olarak insanlara ulaşabilecek. İçme suyu olarak da fırtınalardan biriken suları şehir genelinde bulunan havuzlarda biriktirmek ve arıtmak en mantıklı olanı diyor Li.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.