“Et endüstrisi 20 yıl içerisinde ortadan kalkacak”

biftek çiğ et pişmemiş

Et ürünleri için bitki bazlı öneriler geliştiren Impossible Foods kurucusu ve CEO’su geçtiğimiz günlerde CNBC’ye açıklamalarda bulundu. CEO Patrick Brown, et endüstrisinin bir çöküşün ortasında olduğunu söyledi.

Giderek daha fazla tüketicinin daha sağlıklı gıda seçenekleri arayışında olmasını sebep olarak gösteren Brown, hayvan bazlı endüstrinin yirmi yıl içinde ortadan kalkacağına inanıyor.

Patrick Brown, “İnsanların bitki bazlı ürünlerin önümüzdeki 15 yıl içerisinde gıda endüstrisindeki hayvansal ürünleri tamamen değiştireceğini farkında olduklarını düşünüyorum. Bu dönüşümde rol oynamak ise bizim görevimiz.” dedi.

Impossible Foods şirketi, bitki bazlı beslenme şekillerinin giderek artmasıyla, ünlü kahve zinciri Starbucks ile bir ortaklık imzaladığını duyurdu. Şirketin kahvaltı sandviçleri Starbucks dükkanlarında yer alacak.

CEO Patrik Brown bu konuda ise, “Starbuck, markasının gücü ve her yerde şubesi olmasıyla en iyi hedeflenmiş satış noktalarımızdan biriydi. Bu durum şirketimize karşı ön yargıları kaldırması açısından da önemli bir adım.” açıklamasında bulundu. 

Ciabatta ekmeği arasına eklenen kızarmış yumurta, chedar peyniri ve bitki bazlı sosisten oluşan Impossible kahvaltı sandviçi, Starbucks açısından da sürdürülebilir bir yemek seçeneği olarak önem taşıyor. Starbucks dükkanlarının ABD nüfusunun yaklaşık üçte birinin en az ayda bir ziyaret ettiği ve kullanıcılarının 18-29 yaşlarında olduğu biliniyor. Bu anlaşma Impossible Foods şirketi için de daha genç ve geniş bir kitleye ulaşma fırsatı sunuyor.

Mart sonu itibariyle ABD’de 15.200’den fazla Starbuck şubesi olduğu biliniyor. Bu sayı Imposible Foods’un bugüne kadarki en büyük lansmanı olduğu anlamına geliyor.

Imposible Foods şirketinin ürünleri Burger King, Qdoba, White Castle, Red Robin ve diğer restoranlarda da bulunuyor. Ancak sektöründeki en ikonik marka olmasıyla Starbucks anlaşması şirket için önemli yer tutuyor. Şirket geçtiğimiz ay en ünlü ürünü olan Impossible Burger’ı artan talep nedeniyle 1.700’den fazla lokasyonda tanıtmıştı.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.