“Bitkisel et”e talep pandemi sırasında hızla artıyor

bitkisel hamburger

Koronavirüs pandemisi sırasında bitki bazlı et ürünlerine olan ilgi oldukça artış gösterdi. Et içeren ürünler için bitki bazlı seçenekler üreten Impossible Foods şirketi, ABD genelinde 1.700 mağazaya ulaştığını açıkladı.

Çin’de canlı hayvan pazarının COVID-19 salgınına yol açmış olabileceği düşüncesi ve et fabrikalarının pandemik risk altında olması gibi sebepler pek çok kişiyi et yemekten uzaklaştırdı. 

Mağazalardaki hayvansal ürünlerde stok kıtlığı ve hayvansal tarımdaki sorunlara dair artan farkındalıklar, pandemi sırasında bitki bazlı et ürünlere olan talebi arttırdı. Nielsen araştırma şirketinin yakın tarihli bir raporuna göre, bu tür ürünlere olan talep geçen yılda bu yana %278 arttı. 

Impossible Foods, geçtiğimiz gün 2020’de 150 şubeyle başladığı şirketini 1700 şubeye kadar genişlettiğini açıkladı. Şirketin başkanı Dennis Woodside yaptığı açıklamada, “2020 sonuna kadar 50 kattan fazla artış bekliyoruz, ek satış noktalarına olabildiğince hızlı ürün taşımak için çalışıyoruz” dedi. Impossible Foods satışlarının arttırmak için bir yemek kitabı da yayınladı. 

Geleneksel etten farklı olarak “etsiz et”, hem pragmatik hem de etik olarak virüsten yalıtılmış bir üretim sürecine sahip. Tedarik zincirindeki basamaklar, et fabrikalarının kapanmasından veya çalışanları diğer fabrikalar gibi yakın temas ortamında çalışmadıkları için çalışan sayısının azaltılması durumundan etkilenmiyor. 

Koronavirüs krizi sırasında “Beyond Meat” neler planlıyor?

Impossible Foods’un ana rakibi Beyond Meat de bu süreçte gelişme gösteren şirketlerden biri. Mart ayınca salgının yükselişi sırasında Beyon Meat CEO’su Ethan Brown, “Şu anda hiper büyüme zamanı. Pazardaki payı arttırmak için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi. 

Bloomberg’in raporuna göre, fabrikaların pandemi süresince kapatılmasıyla ortaya çıkan et kıtlığı Beyond Meat’in hisselerinin artmasına yardımcı oldu. Stok durumunun yanı sıra, şirketin Starbucks’la anlaşma yapması pazardaki payını arttırmakta önemli rol oynadı. Şirket ürünlerini mevcut durumda Hong Kong, Tayvan ve Singapur’un yanı sıra Çin’e de ithal ediyor.

Bitki bazlı et üreten şirketlerin karşılaştığı zorluklardan biri, ürünlerinin McDonald’s, Burger King gibi rakiplerinden biraz daha pahalı olması. Pandemi süresince yaşanan ekonomik durgunluktan etkilenen dünyada, bu pahalılığın talebi düşürme tehlikesi olduğu düşünülüyor. Ancak bu tehlikelere rağmen geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada Beyon Meat, şirket net gelirinin %141 arttığını duyurdu. 

Pandemi sürecinin yanı sıra insanların hayvan etinin üretimine karşı etik duruşlarının artması da bitkisel ete olan taleplerin artışına sebep oluyor. İnsanların iklim değişikliği, biyolojik çeşitliliğin çöküşü ve salgın hastalıklara karşı duyarlılığın giderek artacağı düşünülen gelecekte bitkisel et tüketimi artacak gibi gözüküyor. 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.