Bitkilerden enerji elde etme yöntemi bulundu

bitkilerden enerji üretimi

Bitkilerden hidrojen elde eden İsrailli bilim insanları, bu yöntemin elektrik elde etmek için kullanılabileceğini düşünüyor.

Tel Aviv Üniversitesi laboratuvarında yapılan araştırmada, su bitkisi olan mikroskobik algler kullanıldı. Üniversitenin yenilenebilir enerji laboratuvarı başkanlığını yürüten Iftach Yacoby, “Bir cihazı elektriğe bağlamak için bir güç noktası gerekiyor. Önceki çalışmalarda bu güç noktasının ne olacağını bilmiyorduk.” açıklamasında bulundu.

Araştırma ekibi, yosun örneklerini bir enzim ekleyerek çalışmaya başladı. Daha sonra bunun araçların yakıt olarak kullandığı enerji kaynağı olan hodrojen ürettiğini gözlemlediler.

Yacoby, bunun işe yarayıp yaramayacağını başta bilmediklerini ancak umut vadeden bir gelişme olduğunu düşündüklerini söyledi.

Arizona Üniversitesi’nde araştırması olan Kevin Redding ile ortak olarak yürütülen projenin bulguları Nisan ayınca Energy & Environmental Science dergisinde yayınlandı.

Araştırma ekibi, bitkilerin enerji kaynağı üretimi için nasıl kullanılacağının anlaşıldığı andan itibaren seçeneklerin önlerine açıldığını belirtiyor. Yeni ortaya çıkan araştırmalar bitkilerin elektrik üretme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Ancak bu bulgulardan faydalanmak için önümüzde uzun bir süre var gibi gözüküyor.

Bilim insanları bu konuda, “Araştırmamızın sonuçları sayesinde yapmayı düşündüğümüz pek çok şey var. Gelecek bize bunlardan nasıl faydalanacağımızı gösterecek.” dedi.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.