Yuval Noah Harari kimdir?

yuval noah harari

Son yıllarda kitapçılardan gezerken gözümüze sıklıkla çarpan “Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens” kitabı çoğumuzun eline alıp incelediği bir kitap haline geldi. Türkiye de çok satanlar listesine giren kitap dünyada da hemen hemen aynı ilgi ile karşılandı. Bu kitaptan sonra “Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi ” olarak yayınlanan başka bir kitap ise yine aynı şekilde ilgi gördü. Bu iki yapıtta insan üzerine bir inceleme niteliğinde. Her iki kitapta da insanın farklı yönlerini belirli perspektiflerde ele alıyor. Bu kitapların yazarı olan Yuval Noah Harari ise eserleri ile bize yeni bakış açıları sunuyor. Kendimiz ile yeni bakış açıları ve yaklaşımlara kavuşmamızı sağlayan yazar, farklı çalışmaları ile de kafamızdaki sorular için yanıt bulmaya çalışıyor. Yuval Noah Harari hakkında yazımızı sizler için derledik.

Yuval Noah Harari 1976 yılında İsrail’de dünyaya geldi. Seküler Doğu Avrupa kökenine sahip bir ailenin çocuğu olarak büyüyen Harari, Haifa’da büyüdü. Kudüs İbrani Üniversitesinde lisans eğitimini ve yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra 2002 yılında Oxford’da doktorasını yaptı. Şu an ise Kudüs Hebrew Üniversitesi’nin Tarih bölümünde çalışmaktadır.  Harari tarih alanında çalışmalarını özel olarak Askeri Tarih, Dünya Tarihi ve Ortaçağ Tarihi üzerinde yürütmektedir. 

Harari küçüklüğünden yaşlarından beri hakikatin peşinde koşmuş ve aslında gerçeğin ne olduğu konusuna merak salmıştır. Bu noktada insana yönelim gösteren yazar yaşamın ne demek olduğu ve insanın mahiyeti gibi konular üzerinde araştırmalar yapmıştır. Biz kimiz, bu dünyada ne işimiz var, yaşam tam anlamıyla nedir gibi sorular üzerine yoğunlaşan Yuval Noah Harari aslında hepimizin merak ettiği bu sorulara cevap aramaktadır. Makro-tarihsel olarak nitelendirebileceğimiz çalışmalara yönelen yazar Türkçe’ye çevrilmiş üç eseri ile bu konular ile ilgili çalışma ve görüşlerini ortaya koydu. İnsanın tarihteki yeri veya gelişimi gibi konuları daha çok insanın zihinsel olarak gelişimi yönünden inceleyen yazarın eserleri, ülkemizde epey rağbet gördü. 

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens adlı kitabında yazar, bizleri 13.5 milyar yıllık bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Kitabında dünyanın oluşumundan başlayan Harari sırasıyla fizik, kimya ve biyoloji alanlarının oluşumundan söz ediyor. Dinleri, yönetim biçimlerini ve çeşitli disiplinleri bir araya getirerek anlatımını çeşitlendiren yazar, din ve bilim alanını da dahil ettiği bu çalışmalar ile okuyucular için beğenilen bir eser sunmasıyla birçok okuyucunun da beğenisini toplamış durumda. İnsanın tarihine yaptığı bu yaklaşım sonrasında Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi isimli çalışması ile Harari aslında hem geçmişi hem de geleceği temsilen insanı inceliyor. Ve bu eserde insanın dünyaya nasıl egemen olduğunu ve insanın zaman içindeki değişiminin geleceğe nasıl yansıdığını gözler önüne seriyor.  Yazdığı eserler ve yaptığı çalışmalar ile yeni bakış açıları getirmiş yazar günümüzde çalışmalarına devam etmektedir.