Yapay Zeka nedir?

yapay zeka

Uzun zamandır adını sıklıkla duyduğumuz “yapay zeka”, hem kavramsal olarak insanlığı son derece ilgilendirmekte ve bir o kadar da merak uyandırmaktadır. Makinelerin de sahiden düşünebilmesi mümkün müdür? Yapay zeka çalışmaları bu sorunun sorulması ile başladı ve hız kesmeden bunu ne denli yapabildiğini bizlere göstermeye devam ediyor. Ülkemizde, hatta tüm dünyada herkesin tartıştığı ve üzerine çeşitli teoriler ürettiği yapay zekâ çalışmaları, gelecek hakkında umut vaat ettiği kadar korkulara sebep de olabiliyor. Yapay zekânın umut vaat ettiğini savunanlar kadar, onun ölümcül sonuçları olabileceğini savunanlar da var. Peki, yapay zeka çalışmaları sahiden onlardan korkmamızı ya da gelecek hakkında endişelenmemizi sağlayabilir mi? Yapay zekâ tam olarak nedir?

İnsanlar son derece meraklıdır ve her zaman bir şeyler üretmek için can atan birileri mutlaka bulunur. Teknoloji gündelik yaşamı kolaylaştırabilecek onlarca kolaylığı önümüze koyarak bizlere gidebileceğimiz sağlam bir yol açtı. Ve insanlık günbegün bu yolda sıkı çalışmalar ile ilerliyor. Bir şeyleri bizim yerimize yapabilen makinelere sahip olmak, bizler için oldukça konforlu gözüküyor. Hayatımızı daha iyi hale getiren bu cihazlar, kendimiz için daha iyi bir dünya kurabilmenin umudunu da beraberinde getiriyor.

Yirminci yüzyılın ilk yarısında Alan Mathisan Turing’in o can alıcı soruyu sorması ile teknolojiyi belki de her bilimi, her alanı ve her hayatı etkileyebilecek bir girişme başlandı: “ Makineler de düşünebilir mi?”. Bildiğimiz üzere türler arasında bizi hayvanlardan ayıran en önemli özelliğimiz akletme ve düşünebilme yetimiz. Bu yeti sayesinde medeniyetler kurabildik ve yaşamımızı belirli disiplinler çerçevesinde düzenli bir hale getirmeye çabaladık. Makineler düşünebilir mi?, sorusuna vereceğimiz yanıt ve yapay zeka ile ilgili gelişmeler insan hayatını doğrudan etkiliyor.

Öncelikle yapay zekâ, tıpkı insanlara özgü bir düşünme prensibi ile hayal ediliyor. Bu demek ki makine algılayabilir, öğrenebilir, fikir yürütebilir, sorunlara çözüm arayışına girebilir. Çeşitli yazılımlar ile her gün daha iyi bir hale getirilen yapay zekanın insanda olduğu gibi bir düşünme ağına henüz sahip olmadığı söylense de asıl anlamda kelime bazlı bir düşünme gerçekleştirebildiğini bugün biliyoruz. Tam olarak bizdeki gibi bir düşünme söz konusu olmasa da evet, yapay zekâlar da düşünebiliyor ve öğrenebiliyor. Yapay zekalar düşüncelerin ve ifadelerin yanı sıra tepki verebilmek gibi düşünce ile bağlantılı davranışları da gerçekleştirmesi beklenen makineler olarak karşımıza çıkıyor. Gördüğümüz o ki, yapay zekâ insanların yaratmak istedikleri ve insan dışı düşünebilen varlık hayalini yerine getirebilecek potansiyelde bir çalışma. Yapay zekâ tüm bunları yerine getirirken her türlü bilimden destek alıyor. Hayatın çeşitli yerlerinde kullanılan yapay zekâlar, dil alanından matematik alanına kadar çoğu disiplin ile iç içe.

Bizim yerimize düşünebilecek makinelerin olması ve bizim işlerimizi hafifletebilecek olmaları bizler için oldukça konforlu görünseler de yapay zekâ çalışmaları konusunda kafaya takılan sorular elbette mevcut. Bunlardan en çok merak edileni, yapay zekâların sahiden insan zihni kadar donanımlı bir kapasiteye sahip olup olamayacakları. Bir şeyleri ellerine bırakacağımız makineler her ne kadar hesaplama, algılama ve veri işleme bakımından bizden üstün görünseler de duygulardan mahrumlar. Duygulardan mahrum olmaları onların insanlar ile olan etkileşimlerini nasıl etkileyecek. Robotlar insanların yerini alırlarsa, insanlar ne iş yapacak? Ve her şeyden önemlisi sahiden kendi yarattığımız bu makinelere güvenebilecek miyiz? Tüm bunlar yapılan çalışmalar ve tecrübeler ile kendilerini gelecekte bize gösterecektir. Şimdilik yapay zeka ile ilgili çalışmalar hem meraklıları hem de ülkeler için son derece ilgi çekici.

Anahtar Kelimeler; yapay zeka, yapay zekalar, yapay zeka ile ilgili, yapay zeka çalışmaları, yapay zeka ile ilgili çalışmalar.