Otonom sürüş nedir?

otopilot otonom sürüş otomobil

Teknolojinin ilerlemesi ile beraber, hayaller artık hayal olmaktan çok gerçeklikteki yerlerini alabilmeye başladılar. Başlangıçta imkansız gibi gördüğümüz ya da bize oldukça hayal gibi görünen birçok teknolojik gelişme artık hayatımızın ayrılmaz birer parçası olarak bizlerle. Teknolojinin gelişmesi, bilgisayarların ve yapay zekanın ilerlemesi ile çeşitli alanlarda da teknolojik gelişmeler sürdürülmeye devam ediyor. Ulaşım ve konfor açısından bize kolaylık sağlayan arabalar, günümüz teknolojisinde yeni donanımlarla karşımıza çıkıyor. İlerleme kaydedildikçe daha güvenli bir seviyeye çıkarılması hedeflenen sürüş deneyimlerinde “otonom sürüş” adını da sıklıkla duyar olduk. Peki, otonom sürüş nedir? Bize katkıları neler olacak?

Otonom araçlar yani diğer bir adı ile sürücüsüz araçlar otomobillerde yeni bir anlayışa imza atıyor. Gelişmelere bakıldığında ise yeni otomobil teknolojisinin bu yönde ilerleyeceğine dair izlenimler mevcut. Otonom araçların ilk fikirleri 1920-30 yıllarında atılmış olsa da yine de günümüzde güzel bir ilerleme kaydedildiğini söylemek gerekir. Bugün çeşitli araç markalarının otonom teknoloji ile üretilmiş otomobilleri var ve bu teknoloji geliştirilmeye devam ediyor. Otonom sürüş teknolojisi bizlere yolun keyfini çıkarmamızı sağlayacak ve daha güvenli bir sürüş deneyimi yaşamamızı sağlayacak fırsatlar sunuyor. Kendi kendini kontrol edebilen araçlar sayesinde yolculuklar artık daha keyifli bir şekilde geçebilir.

Otonom araçlar insan kontrolüne gerek duymadan kendileri çalışabilirler. GPS, odometri ve yazılım gibi çeşitli donanımlar ile çalışan araçlar, sahip oldukları yazılım ve diğer donanımlar sayesinde yolu tanıyabilir, trafik durumunu saptayabilir ve şerit saptaması yaparak kontrollü bir sürüş gerçekleştirebilir. Otonom araçlarda tekerleklere konulan ultrasonik sensorler sayesinde fren yapabiliyor ya da harekete geçmesi gerektiğine karar verebiliyor. Aynı zamanda araçta bulunan kameralar da sensorler ile birlikte aracın tarama ve veri analizi yapabilmesine olanak sağlayarak sürücüsüz bir sürüşe imkan sağlıyorlar. Sensorlar yaydıkları ses dalgaları sayesinde çevrelerini algılayabiliyorlar. Otonom araçlar çevrelerindeki canlı ve cansız varlıklara karşı da duyarlı. Elbette çeşitli şekilde donatılmış bu araçların hata yapma oranları, insanların hata yapma oranlarına göre daha düşük. Bu sayede otonom sürüş teknolojisinin daha güvenli olabileceğini söylemek de mümkün.

Otonom sürüş seviyeleri bizlere çeşitli seçenekler sunuyor. Otonom araçların beş seviyesi bulunuyor. Sunulan bu beş seviye arasından ise dilediğinizi seçebilir ve istediğiniz gibi bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. Birinci seviye sürüşte, sürüşü devreye sürücü sokuyor ve daha çok sürücünün ön planda olduğu bir sürüş sağlanıyor. Bundan sonra gelen ikinci ve üçüncü seviyelerde yine sürüş kontörlünün büyük bir kısmını sürücü üstleniyor. Ancak bu seviyelerde araca belirli komutlar vermek mümkün. Kamera ve sensorler bu seviyede devrede oluyorlar. Dördüncü ve beşinci seviyede ise artık araç kendi kendine hareket edebiliyor ve sürücü bu kısımda arkasına yaslanarak yolculuğun keyfine varabilir. Yüksek sürüş modu ve tam otonom sürüş olarak adlandırılan bu seviyelerde sürücünün araca müdahale etmesine gerek kalmıyor. Tüm bu gelişmeler gelecek için oldukça heyecan verici. Geleceğin teknolojileri arasında yine adını sıklıkla duyacağımız otonom sürüş, yeni bir yolculuk anlayışını da beraberinde getirecek gibi duruyor.

 

Anahtar Kelimeler: otonom sürüş, otonom sürüş nedir, otonom sürüş seviyeleri, otonom sürüş teknolojisi, otonom araçlar