Michio Kaku kimdir?

Michio Kaku kimdir?

Bilimsel alanda yapılan gelişmeler hayatın her yerinde elbette karşımıza çıkıyor. Bilim hayatımıza kattıkları kadar aslında bir ilgi alanı olarak da birçok kişi için öneme sahip. Bilimle ilgili yapılan belgeseller, popüler bilim dergileri ve kitapları birçok bilimsever için oldukça dikkat çekici içerikler sunuyor. Bu açıdan bilimin meraklılarına ulaşmasını sağlamak ve bilimin gerçeklerini yaymak elbette önem arz ediyor. Neil DeGrasse Tyson, sıklıkla ekranlarda gördüğümüz ve bilim hakkında bize bir şeyler anlatmaya, bize bilimi sevdirmeye çalışan bir astrofizikçi. Elbette bilimi sevdirmeye çalışan sadece Tyson değil, onun gibi bilimi sevmiş ve sevdiği alanı diğer insanlar ile paylaşmak isteyen başka bilim insanları da var. Bunlardan birisi ise belki Türkiye’de adını fazla duymadığımız Michio Kaku

Michio Kaku kimdir diye bakacak olursak, kendisi günümüzün en zeki insanlarından bir tanesi olarak biliniyor. Kara delikler, fizik teoremleri, kuantum gibi alanlarda hatırı sayılır çalışmaları olan Kaku, insanlara bilimi sevdirmeyi ve bilim hakkında daha fazla kişinin bilgisi olmasını hedefliyor. Bu yüzden kendisi yazdığı kitapların yanında, ekranlarda yer alıyor ve insanlara ulaşabileceği her alanı kullanıyor. Michio Kaku birçok dizide, filmde ve belgeselde yer almasıyla ve yaptığı radyo yayınları ile bilim için olan çalışmalarını gözler önüne seriyor. 

Kaku,  Amerika’da göçmen Japon bir çiftçinin oğlu olarak dünyaya geldi. Michio Kaku her zaman bilime karşı meraklı bir çocuktu. Öyle ki lise yıllarında evlerinin garajında bir parçacık hızlandırıcı inşa etti. Bu cihaz sayesinde anti-madde üretebilecek kadar güçlü gama ışınları elde etmeyi hedefliyordu. Bu çalışmaları daha sonra onu yanına alacak olan Edward Teller’ın dikkatini çekti ve Teller onu Hertz Mühendislik Bursu ile onurlandırdı. Harvard Üniversite’sinden yüksek onur derecesi ile mezun olan Kaku, Berkeley Radyasyon Laboratuvarı’na girdi ve doktorasını tamamlayarak okutman oldu. 

Kuantum ve sicim teorileri alanında makaleleri bulunan ünlü fizikçinin 70 den fazla makalesi ve çeşitli ders kitapları var. Bunlar yanında Michio Kaku radyo programları yaparak, çeşitli konularda kendi alanları üzerine konuşmalar yapıyor ve bilimin daha popüler hale gelmesi konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Teorik fizik alanında kayda değer çalışmaları sayesinde bilim adına da önem verdiğimiz isimlerden biri olan Kaku, enerjik ve esprili anlatımı ile herkesin kendisine yakın bulabileceği bir bilim adamı. Aynı zamanda basit anlatımları sayesinde hemen hemen herkese hitap edebilen fizikçi, gelecek hakkındaki uçuk sayılabilecek fikirlerini de bizlere güzel bir dille anlatıyor. Bu fikirler arasında evrende yalnız olmadığımız, çoklu evrenler arasında yaşadığımız ve bu evrenler arasında geçiş yapabileceğimiz gibi fikirleri var. Sicim alanı teorisinin kurucularından biri olarak bildiğimiz Kaku, çeşitli alanlarda uluslararası otorite olarak kabul görüyor. Michio Kaku çalışmaları ile bilim dünyasına katkıda bulunmasının yanında, özellikle gençlerin bilime olan merak ve sevgisi konusunda teşvik oluyor. Yazdığı “İmkânsızın Fiziği”, “Geleceğin Fiziği” ve “Zihnin Geleceği” kitapların çok satanlar listesinde bulunabileceği Michio Kaku geleceğin dünyası, fizik teoremleri ve sosyal yapı gibi alanlarda fikirleri ile bizlere ışık tutuyor.