Karanlık Fabrika nedir?

karanlık fabrika nedir

Fabrikalar dönemlerinde üretimin daha hızlı bir hale gelmesi ve daha çok ürün elde edilebilmesi için ortaya çıkan üretim merkezleridir. Tıpkı bir zaman elle kıyafet dikmek yavaş bulunduğu gibi zaman içinde değişen ve gelişen insanlar için bugün kısmen makineler ile çalışan çoğu fabrikanın kaderi de aynı olmak durumunda kalmıştır. Artan nüfus artışı ve tüketim çağı elbette üretime olan talebin de artmasına yol açtı. Talebe yönelik üretim de elbette yanıt verilmesi gereken önemli konulardan bir tanesi. İşte Sanayi devriminde ilkini yaşadığımız fabrikalaşma bugün Endüstri 4.0 ile birlikte yeni bir fabrikalaşma sürecine girmeye hazırlanıyor. Bu yazımızda sizlerle beraber Karanlık Fabrika çalışmalarını inceleyeceğiz.

Karanlık fabrika nedir diye baktığımız zaman aslında adından da anlaşılacağı üzere, ışığa ihtiyaç duymayan fabrikalardır. Tamamen otomatik sistemler ile donatılmış bu fabrikalarda, makineler 24 saat boyunca duraksamadan üretim yapabilirler. Makinelerin otomatik davranışları için ışık gerekmediğinden bu fabrikalar tamamen karanlık bir ortamda üretim sağlayabilirler. Karanlık fabrikalar günümüzde yeni yeni kullanılmaya başlanmış olsa da aslında ilk girişimleri 1980’li yıllarda olmuştur ancak başarılı sonuçlar alınamamıştır. Günümüzün hızlı gelişen teknolojisi sayesinde bugün karanlık fabrika ile ilgili istediğimiz çalışmaları yapabilir hale geldik. Ve çoğu fabrika artık karanlık fabrikaya dönüşme durumuna olumlu bakar hale gelmiş durumda. 

Günümüzde fabrikalar yarı makine yarı insan oranında bir çalışma gösteriyorlar. İnsanlar ise vardiyalı olarak ya da belirli zaman aralıklarında çalışabiliyorlar. Bugün bir fabrika düşündüğümüzde insanlar ile ilgili çeşitli sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. Örneğin iş kazaları, fazla çalışma sebebi ile sağlık sorunları ya da insanların bu kadar fazla çalışmaya uygun olmaması ve sürekli dinlenme ihtiyaçlarının olması elbette üretim üzerinde olumsuz etkiler ortaya koyabiliyor. İnsanlar ile makineler karşılaştırıldığında elbette firmalar ve fabrikalar için bariz olan sonuç, karanlık fabrikaların verim ve karı arttırdığı yönünde bir izlenim oluyor. 

Bugün bir karanlık fabrika 24 saat boyunca üretim sağlayabilir. Bu üretim sırasında herhangi bir kazanın meydana gelmesi söz konusu değildir ve arızalanan makineler hiçbir canlının hayatına zarar vermez. Makineler bozulup işlev göremez hale geldiklerinde tazminat ödenmek zorunda kalınmaz ve mazeret izni gibi durumlar söz konusu değildir. Üretici için karanlık fabrika uygulaması son derece karlı ve daha güvenli bir çalışma şekli anlamına gelir. Bu ise üretimin artması ve pazarın devamlılığının sağlanması açısından son derece önemlidir. 

Karanlık fabrikalar sabit bir üretim çıktısı sunarlar ve buna göre üretim konusunda planlamalar daha kesin rakamlar ile ifade edilebilir. Karanlık fabrikalar işçilere ihtiyaç duymasa da bu fabrikaların kurulması ve arızalarda müdahale edilmesi için donanımlı çalışanlara ihtiyaç vardır. Özellikle programlama ve otomasyon ile kurulabilecek bu işlevsel fabrikalar için teknik ekiplerin varlığı, işlerin yürütülmesi açısından son derece önemlidir. Fabrika sistemlerinin düzenli bir şekilde işleyebilmesi için iyi bir şekilde programlanması ve planlanması gerekir. Endüstri 4.0 ile anılan akıllı fabrikalar sanal sistemleri ile üretim yapabiliyorlar.

Bunlar elbette üretim, ülkelerin kalkınması ve ekonomik süreçler için son derece önemli gelişmeler. Son yıllarda sıklıkla adından bahsettiren karanlık fabrikalar, önümüzdeki süreçte tamamen hayatlarımızda yerini alıp bizi çok farklı bir sistem içerisine hazırlayabilir. Elbette zaman içinde gerçekleşecek bu süreci takip ederken, umut verici gelişmelerin geleceğe olumlu bir şekilde yön vermesi de oldukça sevindirici.

Kapak görseli: Rutger van de SteegThe Factory