Girişimci kime denir?

kime girişimci denir

Girişimcilik en açık şekliyle, kar amacı gütmek ve bu yolda gereken riskleri almak ile bir iş kurmaktır. Son yıllarda onlarca farklı yaş grubundan onlarca insan girişimcilik konusunu araştırıyor ve kendi fikirleri ile kendi işlerini kurmaya çalışıyorlar. Sermaye kadar fikrin ve risklerin de önemli olduğu bu sektörde, atılan adımlar alınan risklerin durumu ve iş girişiminin başarılı olabilmesi için oldukça önemli. Girişimcilik dediğimiz zaman elbette bu adımı atan girişimci kavramı da ön plana çıkıyor. Ve girişimcinin attığı adımlar, fikirlerinin başarılı olması ve işinin yürürlüğe girmesi açısından oldukça önemli. Peki, girişimci kime denir? Girişimcinin özellikleri neler olmalıdır?

Girişimciliğin amacı ortaya konulan mal ve hizmette alabileceği en yüksek karı gözetmektir. Buna bağlı olarak girişimci de ortaya koyacağı mal ve hizmetlerde alabileceği en iyi kazancı gözetmek ve bunun yanında riskleri yönetmek durumundadır. Kısaca girişimci dediğimiz kimseler, kendi amaç ve hedefleri doğrultusunda ortaya koyacakları mal ve hizmette kar oranı yüksek bir kazanç elde etme amacında olan kişilerdir. Ancak elbette her girişimin başarılı olması kendiliğinden mümkün değildir. Alınan risklerin yönetilmesi, atılan adımlar ve kurulan stratejiler bir işin gelişebilmesi ve sürmesi için oldukça önemlidir.

Girişimcinin özellikleri nedir diye baktığımız zaman, öncelikle bir iş kurmanın her zaman biraz riskli olduğunun farkında olmalı ve cesur olmalıdır. Herhangi bir fikir bir işe dönüşmeden önce inişli çıkışlı yollarda uzun süre seyredebilir ancak bu iniş çıkışlardan başarı ile çıkabilen fikirler, sonrasında daha güçlü ve sağlam bir şekilde yollarına devam edebilirler. Bir iş kurarken cesur olmak kadar kendine güvenmek de oldukça önemlidir. Bu penceren bakılınca girişimci bilgisi olduğu konularda yapacağı bir işte daha başarılı olabilir. Risk oranı göz önüne alındığında, girişimci yapacağı işin piyasa değerlerini, ihtiyaç durumunu ve ürünlerin nasıl tepki göreceği gibi çeşitli unsurları göz önünde bulundurmalı ve bunlar için çalışmalar yürütmelidir. Bir girişimcinin girişken ve kendine güvenli olması, işlerini kolaylaştıracaktır. 

Girişimciler her meslek grubunu ve genç-yaşlı insanları kapsar. Girişimci olabilmek için ihtiyacınız olan şeyler kendi kişiliğinizde ve fikirlerinizde saklıdır. Ancak elbette girişimciliğin önemli noktalarını öğrenmek sizler için daha iyi sonuçlar anlamına gelebilir. Günümüzde çeşitli platformlarda girişimciliğe teşvik söz konusudur. Ayrıca nasıl iyi bir girişimci olunabileceği konusunda kurslar ve seminerler de yürütülmekte. 

Girişimcinin özgün fikirlere sahip olması ve en az kar amacı güttüğü kadar bu fikirlerin geçmişi ve geleceği harmanlayan şekilde bir üretim istemesi de önemlidir. Günümüz dünyası hızlı bir şekilde gelişiyor. Ve elbette ihtiyaçlar da bu şekilde hızlı ve çeşitli durumda. Bu da girişimciler için oldukça önemli bir fırsat ve geniş bir alan sunuyor. Herkes için uygun olan bu sektörde, eğer kendinize güveniyorsanız ve sağlam fikirleriniz varsa yer bulmanız ve girişimci olmanız mümkün.