Fütürizm nedir?

cyberpunk şehir görseli
Gelecekte öngörülen bir şehir manzarası

Fütürizm nedir? sorusu her geçen gün hayatımızda karşımıza çıkmaya başladı. İnsanlar dönemlere ve yaşadıkları çağa göre çeşitli yenilik ve amaçlara yönelirler. Bu amaçlar kimi zaman geçmişte kimi zaman gelecekte olabilir. Fütürizm akımı yirminci yüzyılın ortalarında İtalyan bir ressamın “fütürist manifesto” sunu yayınlaması ile geleceği amaçlayarak ortaya çıkmıştır.

Fütürizm nedir?

Fütürizm nedir? ” diye bakacak olursak, kelime anlamı ile “gelecekçilik” demektir ve kendini geçmişte değil, geleceğin sanatında ve teknolojisinde arar. Fütürist bakış açısı her alanda daha süratli daha şehirleşmiş ve daha makineleşmiş güzel bir gelecek hayal eder. Yirminci yüzyılın başlarında uçan arabalar, kendi kendine hareket eden teknolojik aletler gibi düşünülmeye başlandıysa da günümüzde elde edilen teknolojiler ile başka gezegenlerde koloniler kurmak ve insanların yerini alabilecek nitelikte teknolojiler üzerine çalışmalar söz konusu olmaya başlamıştır. Fütürizm tüm bunlar arasında geçmişin sanat anlayışı ve geleneğini bir kenara bırakıp, kendisi için gelecekteki bu yeni dünyada makineler arasında bir vizyon kurar.

Fütürizm hakkında konuşulanlar her ne kadar sanat alanında kendine yer bulmuş, şiir, müzik, edebiyat gibi alanlarda kendine temsilciler bulmuşsa da, akım aslında amaçları ve düşünceleri gereği teknoloji için de yeni bir bakış açısını desteklemiştir. Teknolojik gelişmeler her zaman insanların ilgisini çeken ve yeni bir dünya vaadi verebilecek nitelikte olmuşlardır. Fütürizm insanlara bu açıdan bilmedikleri ama kendilerinin inşa edebilecekleri ve daha iyi olacağına inandıkları bir hayat sunar.

 

Fütürizmin Amacı Nedir?

Fütürizmin amacı elde olanları ortadan kaldırıp, sınırları hiçe saymak ve özgün olarak ortaya yeni bir şeyler koyabilmektir.

Fütürizm ortaya çıktığında dönemine göre belli başlı teknolojilerin hayali kurulmuş ve bugün bunlardan çok daha iyi noktalara, döneminde hayal edilmesi belki düşünülmeyen teknolojilere sahip olunmaya başlanmıştır. Teknoloji alanında yapılan çalışmalar özellikle hız kesmeden devam etmektedir. Son yıllarda hayatımıza yeni katılan sürücüsüz arabalar, insansız hava araçları gibi kendi kendilerini de kontrol edebilen sistemler birçok alanda insanlara yardımcı olabilmekte ve çeşitli amaçlar için kullanılabilmekte. Bunların yanında eskiden belki basit ev robotları olarak hayal ettiğimiz teknolojilerin dışında kendi başına öğrenebilen ve algoritmaları izin verdiği ölçüde düşünebilen robotlar da artık günümüzde sıkça adını duyduğumuz teknolojilerden. Robotlar birçok alanda kullanılmaya başlanıyor ve bu dünyada yayılıyor. Günümüzde insanlar evlerini süpürmek için robotlar satın almaya başladılar bile. İnsanlar işlerini, bunları yapabilecek ve yönetebilecek yazılımlara bırakarak kendilerine zaman ayırabiliyor veya bütün dünyanın kullanabileceği ücretsiz internet projelerinden söz edebiliyorlar.

Fütüristik düşünme ve bakış açısı artık hayatımızın her yerinde. Daha iyi robotların ortaya çıkarılması için yarışmalar düzenleniyor ve hepimiz artık biraz makineleştik. Ellerimizde her an her yerle iletişim kurabildiğimiz aygıtlar var ve erişimimiz sürekli yeni kapılara açılıyor. Bugün bakıldığında fütürizmin hayali kendini her alanda gösteriyor. Bilgisayaralar aracılığı ile müzikler üretebiliyor, kendimizi ifade ederken kafiyelere ihtiyaç duymaksızın şiirler yazmayı sürdürüyoruz. Tüm bunların yanında yeni teknolojilerin hayalini kurmaya ve bunlar için çalışmaya da devam ediyoruz. Fütürizm artık yalnızca bir amaç değil, hayatın kendisi haline gelmiş en temel olgulardan bir tanesi.

Görsel: 2083Petter Steen