Fütürist ne iş yapar?

fütürist ne iş yapar?

Geleceği tahmin etmek dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen elbette falcılar olur. Falcılar kendi mistik güçlerine ve sezgilerine göre gelecek hakkında bize bir şeyler söylerler. Fütürist dediğimizde aslında anlaşılabilecek şeylerden bir tanesi bu falcılar olabilir ancak fütüristler tahminlerini büyük gözlemlere ve yaratıcı fikirlerine dayandırırlar. Fütürsit olmak için bir özel eğitim almaya ya da bu işi ehlinden öğrenmeye gerek yoktur. Ancak elbette fütürist olmak ve bu alanda çalışmak için yapılması ve öğrenilmesi gereken şeylerden söz edebiliriz. Günümüz dünyası özellikle hızlı bir şekilde ilerleme kaydederken, gelecek ile ilgili tahmin ve çalışmalar da herkes tarafından merakla takip ediliyor. Gelecek söz konusu olduğunda en çok sözü söyleyen fütüristler de elbette bu konuda dinlenmesi gerekenler arasında yer alıyor. Peki, kimdir bu fütüristler ve ne iş yaparlar?

Fütürist ne iş yapar diye baktığımız zaman en basit şekli ile gelecek senaryoları ile ilgili tahminler yapan kişilerdir. Fütüristler ülkelerin, toplumların hatta insanlığın sosyal, politik ve çeşitli alanlarda ne tarz gelişimler göstereceklerini ve bu gelişimlerin ne yönde olacağı gibi konular üzerine çalışıyorlar. Fütürizm geleceğe yönelik bir akım olduğu için aslında bir fütürist herhangi bir kavramı geleceğe yönelik bir şekilde inceleyebilir ve bu yönde tahminlerini öne sürebilir. Örneğin tanınmış fütüristlerden bir tanesi olan Alvin Toffler , “zenginlik” üzerine yazdığın kitabında, bu kavramın gelecekteki şartlar altında görünüşünü inceliyor. 

Fütürist olmak için herhangi bir lisans derecesine ya da sıkı bir eğitime ihtiyacınız yok. Aslında biraz parçalar arasında ilişki kurabilmek ve biraz da geleceğe yönelik bir bakış açısına sahip olmak bir fütürist olabilmeniz için yeterlidir. Tabii bu noktada fütüristlerin tahminlerini falcıların tahminlerinden ayıran şey, fütüristlerin daha sağlam temelli ve rasyonel öngörülerde bulunmaları. Fütürsit öncelikle kendi eğilimlerinin ne kadar farkında olursa, üzerine gelecek ile kafa yoracağı alanları bu denli iyi belirler. Ve elbette bunun sayesinde daha iyi sonuçlar alabilir. Fütüristin yapması gereken en önemli şey ise elbette okumaktır. Geleceğe bakış söz konusu olduğunda adını zikrettiren en önemli olgu teknolojidir. Teknoloji, fütürist için elbette oldukça önemlidir. Makineleşmiş bir geleceği hayal eden fütürizm akımı, yapacağı tahminleri elbette daha mekanik ve teknoloji dahilinde ortaya koyacaktır. Bu sebeple fütüristler elbette teknoloji konusunda bilgili ve bu bilgiler ile geleceği dizayn edebilecek kadar yaratıcı olmalıdırlar. 

Geçmiş ile ilgili olgularda çalışırken deney ya da gözlem imkanı olmadığı gibi fütürist de aslında görmediği bir alan üzerinden işlerini yürütür. Ve elbette gelecek tahminlerinin doğruluğuna geleceğin kendisi karar vereceğinden fütürist sabretmek durumunda kalır. Her ne kadar çok kesin olmayan ve tahmine yönelik bir alan olmak ile eleştirilse de fütürizm, geçmişe bakıldığında bugünümüzün inşasının da temellerinde bulunur. Şu an yaşadığımız dönem, bir dönemin düşüncelerinin bir yansıması olduğu gibi, gelecek de bugünün fütüristlerinin bir ürünü olabilir.