Elon Musk kimdir?

elon musk
Elon Musk

Teknolojik gelişmeler söz konusu olduğunda aklımıza ilk gelen şeylerden birisi elbette bu gelişmelerin bize uzay ile bir bağ kurup kuramayacağıdır? Büyük küçük herkes uzaydaki yaşamı ve orada bir yaşama sahip olmanın ne demek olduğunu düşünmüştür. Özellikle uzay temalı filmler ve oyunlar sayesinde küçük yaşlardan itibaren aşina olduğumuz uzay yolculukları yalnızca film ve oyunlar için mi geçerlidir? Son zamanlarda adını pek çok farklı şirket ve proje bünyesinde duyduğumuz Elon Musk, kafasını uzaya çevirmiştir ve bu alanda birçok proje yürütmektedir. Peki, Elon Musk kimdir? Ne ile uğraşır? 

Elon Musk Güney Afrikalı bir baba ile Kanadalı bir annenin çocuğudur. Üniversite zamanı geldiğinde orduya katılmak istemediği için Amerika’ya okumaya gitmiştir. Hayallerini Amerika’da gerçekleştirebileceğine inanan Elon Musk, küçük yaşlardan itibaren teknoloji ve uzay ile ilgilenmiştir. Henüz 12 yaşındayken kendi kendine kodlama öğrenerek uzay temalı bir oyun tasarlamıştır. Tasarladığı bu oyunu 500 Dolara satarak yazılımdan ilk parasını kazanmıştır. Amerika’ya okumak için gittiğinde Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi bölümünde lisansını tamamlamış, sonrasına ise fizik alanında yan dal yapmıştır. Fizik ve Malzeme bilimi alanında doktorasına aşlayan Musk, doktorasını yarıda bırakmıştır. 

Okumaya oldukça önem veren Musk, kitap okumanın önemini bizler için bir kez daha vurgulamıştır. Disney, Bill Gates, Tesla ve Thomas Edison gibi çeşitli bilim adamı ve hatırı sayılır kişilerden etkilenen Musk kendisi için üç önemli çalışma alanı belirlemiştir; Temiz enerji, uzay ve internet. Her biri için çeşitli projeler yürüten Elon Musk çeşitli şirketlerde görev alarak bu hayallerini gerçekleştirmek için çabalamaktadır. Adını son zamanlarda NASA ile de birlikte duyduğumuz SpaceX, Elon Musk tarafından kurulan roket teknolojileri ve fırlatma teknolojisi ile ilgilenen şirkettir. Şirket Dragon ve Falcon isimli roketleri ile uzayda keşif yapmanın yanı sıra NASA ile anlaşmalı olarak uzaya ilk insan taşıyan özel şirket olma onuruna da erişmiştir. Musk’ın bu adımı uzay ticareti ve uzayda artık özel şirketlerin olabilme imkânını gözler önüne sererek yeni bir dönemin başlangıcına da işarettir. Tesla Motors şirketinin de kurucu ortaklarından olan Musk, güneş enerjisi yani yenilenebilir enerji ile çalışan arabalar konusunda projeler yürütmektedir. Otonom sürüş özellikleri ile donatılmış bu arabaların yanı sıra çevreye karşı duyarları oluşları ve alışılmışın dışındaki tasarımları ile Elon Musk geçtiğimiz yıllarda adından sıklıkla söz ettirmişti. Son olarak Starlink projesi, yine SpaceX tarafından gerçekleştirilen bir uzay takımyıldızı projesidir. Projenin amacı tüm dünya için ücretsiz internet sağlayabilecek bir ağ kurmaktır. Musk bunun için uzaya düzenli bir şekilde uydu göndererek, projesini inşa etmeye devam etmektedir. Bunlar yanında PayPal gibi bir şirketin de kurucu ortakları arasında yer alan Elon Musk, SpaceX şirketinin CEO’luğunu üstlenmektedir. 

Temiz enerji, uzay ve internet söz konusu olduğunda alanında kendi adında söz ettiren Elon Musk çalışmaları ve azmi ile gençlere de örnek teşkil etmektedir. Birçok alanda başarılı işlere imza atan Elon Musk, günümüzün saygıdeğer girişimci ve mühendisleri arasında yer alır.