Canan Dağdeviren kimdir?

Canan Dağdeviren kimdir

Bilim dünyasında yapılan çeşitli araştırmalar ve deneyler, bugün birçok alanda daha donanımlı olabilmemizi sağlıyor. Örneğin tıp alanında yapılmış çalışmalar sonucunda bugün insan yaşamı üzerinde bir etkiye sahip olabildik. Ya da tüm bunların yanında günlük hayatımızı, yaşam üzerindeki hakimiyetimizi daha iyi bir hale getirebildik. Bunlar söz konusu olduğunda elbette adını anmamız gereken onlarca bilim insanımız var. Onların çalışmaları ve katkıları sonucunda teknoloji ve bilimler yardımı ile geleceği daha iyi bir hale getirebiliyor ve şartlarımızı geliştirebiliyoruz. Bu yazımızın konusu Türk fizik mühendisi olarak tanıdığımız ve ülkemizin gurur kaynaklarından biri olan Canan Dağdeviren kimdir, sorusuna bakacağız.

Canan Dağdeviren 4 Mayıs 1985 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş, ilk ve orta öğretimini ise Kocaeli’nde tamamlamıştır.  Hacettepe üniversitesi Fizik mühendisliği bölümünde lisansını tamamlayan Dağdeviren daha sonra Sabancı Üniversitesinde Malzeme Bilimi ve Mühendisliği dalında yüksek lisansını tamamlamıştır. Bu esnada Fulbright eğitim bursunu kazanarak UICI (University of Illinois at Urbana Champaign) ‘ da aynı bölümde doktora eğitimine başladı. Eğitimi esnasında giyilebilir ve esnek, katlanabilir elektronik aletlerin üzerine çeşitli çalışmalar yaptı. Piezoelektrik adı verilen ve üzerine basınç ya da kuvvet uygulandığı zaman bu etki ile elektrik üretebilen malzemeler geliştirdi ve bu sayede insan organlarının hareketinden elektrik enerjisi üretebilen cihazların mucidi oldu. Canan Dağdeviren aynı zamanda Harvard Üniversitesi Genç Akademi üyeliğine seçilen ilk Türk bilim insanıdır. 

Dağdeviren’in geliştirdikleri arasında medikal teknoloji alanında iki farklı cihaz bulunuyor. Bunlardan ilki pilsiz çalışan giyilebilir kalp pili ve diğeri cilt kanserini teşhis edebilen bir cihaz.  Çalışmaları ile hem bilim dünyasına hem de insanların hayatına dokunan Dağdeviren aynı zamanda Forbes’in 30 Yaş Altı Bilim İnsanı listesinde de kendisine yer buldu. 

Canan Dağdeviren hakkında merak edilenlerin başında elbette bu alanlara nasıl yöneldiği ve kendisinin motivasyonunun ne olduğu gibi sorular geliyor. Dağdeviren özellikle motivasyonunun düşük olduğu zamanlarda Mustafa Kemal Atatürk’ün yazılarından ve hayatından ilham aldığını ve motivasyon konusunda bu şekilde ilham aldığını söylüyor. Dağdeviren, bilime olan merakını ise iki dönüm noktası sayesinde kazandığını açıklıyor. İlk olarak babasının kendisine Marie Curie hakkında hediye ettiği bir kitabın kendisini etkilediğini söyleyen Canan Dağdeviren, ikinci olarak bizzat Erdal İnönü’nden aldığı Anılar ve Düşünceler adlı kitaptan etkilendiğini belirtiyor. 

Dağdeviren’in bu verimli çalışmalar ile dolu hayatına baktığımızda elbette çeşitli başarılara imza attığını görüyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi Forbes dergisi ve Harvard üniversitesi başarı listelerine girmesinin yanı sıra MIT Technology Rewiev’un her yıl derlenen 35 Yaş Altı Mucitler listesinde de yer aldı. Aynı zamanda genç mucit İllinois İnovasyon Ödülü’ne de layık görüldü. Çeşitli başarıları ve bilime katkıları ile ülkemizin de gurur kaynaklarından biri olan Dağdeviren, “insan kalmayı hayal eden bilim emekçisi” olarak, günümüzde de giyilebilir sağlık alanında çalışmalarını devam ettirmektedir.